112. Pavli (Pehlivanköy) Pomak Panayırı 8 – 11 Eylül’de gerçekleşiyor

TRAKYA’NIN VE POMAKLARIN ASIRLIK ‘PAVLİ PANAYIRI’, 112. KEZ KURULACAK.

Türkiyenin yaşayan ve Türkiye Cumhuriyetinden de daha eski olan en büyük panayırına en küçük ilçelerinden biri olan tamamı Pomak halkından olan Pehlivanköy bu yıl 112. kez ev sahipliği yapıyor.

Pavli (Pomak panayırı) ülkenin yaşayan en büyük panayırı olarak uzun yıllar olduğu gibi yine ilgiyle karşılanması bekleniyor.

Pomak halkının Bulgaristan Lofça bölgesinden Osmanlı döneminde Pavli’ye(Cumhuriyetle birlikte ilçenin ismi Pehlivanköy oldu) yerleşmesinin üzerinden çok kısa bir süre sonra Pomaklar hem yaz sezonu sonrası kışlık ihtiyaçlarını topluca karşılamak, hemde bölgede yaşayan Pomaklarla kışa girmeden bir kez daha birlikte olmak amacıyla bu panayırı başlatıyorlar ve tam 112 yıldır hiçbir şeyin engellemesine izin vermeden büyük bir çoşkuyla kutlanmaya devam etmektedir.

Resmi ismi ”Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı”olarak geçse de,halk kendi arasında ”Pomak Panayırı” tanımını kullanmakta ve herkezce’de böyle kabul görmektedir.

Pomaklar Balkanların otoktan halklarındandır .Yüzyıllardır Bulgaristan civarında yaşayan Pomaklar 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında soykırıma uğruyorlar , sağ kalanlar Osmanlının daha güvenli bölgelerine zorla göçediyorlar. Bir kısım Pomak’ta bugünkü Bulgaristanın Lofça vilayetinin ”Müslimski İzvor[günümüzde ki ismi Bılgırski İzvor ] ” köyünden topluca Pehlivanköy’e göç ediyor. Şuan Pehlivanköy’ün nerdeyse hepsi Pomak.

Pomaklar köye yerleştikten yaklaşık otuz yıl sonra 1910 yılının sonbaharında bir hayvan ve emtia panayırı düzenliyorlar.

DOBRE DOŚLİSAL POMAŠKİ PRAZNİK.

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail