Düştüğü ekonomik ve siyasi krizden çıkış yolu arayan Yunanistan’da Komünist Parti halka, “Hükümeti devirme, AB’den çıkma ve işçi sınıfı iktidarının kurulması” çağrısı yaptı.

ekonomik ve siyasi krizi yeni kurulan koalisyon hükümeti ile aşmaya çalışan Yunanistan’da, Yunanistan Komünist Partisi (YKP) halka, “Hükümeti devirme ve AB’den çıkma” çağrısı yaptı.

Yunanistan’da iktidardaki PASOK lideri Başbakan Yorgo Papandreu’nun ülkenin içerisinde düştüğü ekonomik ve siyasi krizden çıkış yolu olarak Yeni Demokrasi Partisi (YDP) ile “Ulusal Birlik Hükümeti” kurmak zorunda kalması ülkedeki siyasi gerginliği azaltmaya yetmedi. Oluşturulan bu Koalisyon Hükümeti’ne başbakanlık yapacak isim konusundaki arayışlar sürerken, krizden bir an önce çıkmanın umut edildiği ülkede yaşananlar karşısında YKP Genel Sekreteri Aleka Papariga açıklama yayınladı. Papariga açıklamasında, halka içerisinde bulunduğu aşağılanma hissinden kurtulmak için yeni kurulan Koalisyon Hükümeti’nin bir an önce devrilmesi, AB’den çıkılması ve işçi sınıfı iktidarı kurulması gerektiği çağrısında bulundu.

PASOK ve YDP’nin kurduğu, LAOS partisinin de dışarıdan destek vereceği Koalisyon Hükümeti’ne ilişkin Papariga, işçi sınıfı ve halkın olabildiği kadar erken bir şekilde bu hükümeti devirmesi gerektiğini kaydetti. Papariga, oluşturulan “yeni hükümetin” Yunan ve Avrupa sermayesinin çıkarlarını korumak, AB’deki çatlağı önlemek ve halka boyun eğdirmek amacı taşıdığına dikkat çekerek, tekellerin iktidarını kırmak, bunları kamulaştırmak, Yunanistan’ı AB ve NATO’dan çıkarmak ve borcu iptal etmek için bir halk cephesi kurulması gerektiğini belirtti.

Kaynak: DİHA

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail