Trump Örnek mi?

Tolga Tanış bence ABD’den çok esaslı izlenimler ve yorumlar gönderen bir muhabir. Yazılarını her zaman ilgi ile okurum!

Bu yazısı da aslında dünyadaki siyasi bir eğilimi daha da “kör kör gözüm parmağına” beyan ediyor!

Dünyada politik arenada bir lümpenleşmedir gidiyor! Onurlu, titiz, perspektifli politika yapmak ya aşağılanıyor ya da nispeten daha sorunsuz ülkelere hapsoluyor! Kanada’da Justin Trudeau ve Yunanistanda Tsipras gibi

Öte yanda Avusturya, Rusya, Hollanda, Türkiye, Macaristan, Polonya veeee ABD’de Trump gibi ırkçı, mahalle kabadayısı, sokak serserisi, cinsel ayrımcı söylemler itibar görüyor…

Kimden: Toplumun en alt katmanlarından! Bu basit bir sayısal hesap: Toplumsal piramidin en dibindekiler sayısal olarak en geniş tabandır ve seçilme ihtimalini artırır. Onların ırkçılığına, cinsiyetçiliğine, milliyetçiliğine, dindarlığına, aptallığına ve basit formül arayışlarına hitap et! Kazanırsın… Haa bu arada mahalle baskısı ile vülgerlikle [kabalık, küfürbazlık, iftira] yaratılan çoşku duygusuna katılanlar olursa ne ala! Baldan yenmez!

Bu da bizim için “insanlığın alçaktan yükseğe, basitten karmaşığa, kötüden iyiye doğru dümdüz bir çizgi izlemek zorunda olmadığının” basit bir kanıtıdır!

Türkiyeyi zor zamanlar bekliyor! Size bir örnekle açıklıyayım… 9 yıl önce, 6 yıl önce hatta 3 yıl önce ülkenin halkı ve medyasındaki insanlara bugün bunlar olacağını söyleseydiniz… Okkalı bir “Has…ktir lan! O kadar da olmaz!” cevabını alırdınız! Bundan kastım iktidara oy veren halk ve çanak tutan Lağım Medyası!

Çok daha kötü olacak! Bu gün bana “Hadi lan o kadarı da olmaz!” diyeceğiniz şeyler kapıda!

Ülke bütünsel bir kuşatma altında! İmam Hatiplerle “Eğitim” ile tamamen aptallaştırılmış bir nesil yetişiyor ve onlar ne gelse amin demeye hazır! Şimdilerde camilerde bile Nazilerin SA’leri gibi örgütlenmeler oluyor

Devlet yapısı [sadece başkanlık değil… tümü ile] tersyüz ediliyor!
İnsanlar her türlü gaddarlığa ve zulme, adaletsizliğe duyarsız hale getiriliyor.
Bizim inanç özgürlüğü olarak savunduğumuz şey tam bir inanç tahakkümüne dönüşüyor!
O da tamamen içi boş ve lider tapınmacı bir inanç!
Devletin her kademesinde eyyamcı, avara-kasnak ve sübjektif uygulamalar!
İnsan yaşamlarının hoyratça savrulmaları!

Daha önce de demiştim… Ülke şu anda aşırı yükü ile freni patlamış, direksiyonu çıkmış bir halde yokuş aşağı gidiyor! Ne kadar ileri gider ve hızı artarsa felaket o kadar o kadar büyük olacak!

Sakın ola ki Türkiye’de olanların bir istisna olduğunu zannetmeyin! Bu insanlar dünyada olanları çok yakından takip ediyor ve sadece çıkarları bazında yorumluyor!!

Bunlar son derece ahlaksız prensipsiz ama herşeyi kontrol eden bir güruh! Şu anda ülke medyasının %80’inden fazlasını kontrol ediyorlar ve bu lağım Medyasının gerçekler, doğrular, sağlıklı davranış hiç umurunda değil! Sadece iktidarın ve kendilerinin çıkarları! Yani sırtlanlar sürüsü!

Dünyanın trendlerini çok yakından takip ediyorlar. Birbirlerini çok iyi anlıyor ve takdir ediyorlar … Yanlış anlaşılmasın, uçak düşürme krizinde olan şey sadece birbirine çok benzeyen ruh ikizi iki kişinin kazara birbirinin ayağına basmasından ibaret idi!

İktidar ise “Durmayalım, düşeriz!” prensibi ile herşeyi daha da kızıştırıyor!

Bu nedenledir ki hafta içinde izlediğim Obama ailesi ve Trump arasındaki atışmalarda Michelle Obama’nin bir sözüne saygım arttı!

“Onlar ne kadar alçalırsa biz o kadar yükselmeliyiz!”

Ve sakın kendinizi “İnsanlık onuru şunu bunu yenecek!” ya da “Özgür basın susturlamaz!” gibi sloganlarla aldatmayın… Onları koruyacak yapısal, anayasal, kurumsal önlemler, yasalar, gelenekler olmadığı sürece insanlık onuru da ayaklar altına alınır ve özgür basın da susturulur!

Geçen gün Trump’un Putin’e hayranlık ifade etmesi konusunda Barack Obama şunu söyledi:

“-Niye Putin’i destekliyorsun diye sorduklarında Trump demiş ki: Adamın %82 toplum desteği var! … Eeee Saddam’ın %90 desteği vardı! Toplumu sindirirseniz, muhalefeti susturursanız, medyayı kontrol ederseniz sizin de popülariteniz öyle olur!”

Ama sonu nasıl olur: Çavuşesku, Kaddafi; Saddam, hepsi %99 rating alıyordu

Çavuşesku ve cadaloz karısı bir arka bahçede kurşuna dizildi!

Saddam mezar gibi bir yeraltı sığınağında yakalandı ve asıldı!

Kaddafi bir lağım tünelinde yakalandı ve linç edildikten sonra makatına ağaç dalı sokuldu!

 

Hikmet Pala / Londra-İngiltere- 2016

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail