Trakyada Lavanta açacak.

Trakya bölgesinde büyük plantasyonlar oluşturup lavanta üretimini Türkiye’de kazandırılması için çalışmalara başlanıyor. Edirne’de 6 lavanta çeşidinin dikimi, Bulgaristan Tıbbi Bitkiler Araştırma Enstitüsü’nden temin edilen 6 bin lavanta fidesinin dikimini gerçekleşti.

imageTürkiye’de lavanta üretimi ile sanayi ve pazarın da oluşması bekleniyor. İlk etapta 100 veya 200 dekarda lavanta üretimini gerçekleştirilmesi ile ilk adımda başarıya ulaşılması planlanıyor.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Adnan Tülek, Türkiye’de lavanta üretiminin yaygın olmadığını, lavanta üretimi için Trakya’da potansiyel olduğunu ifade etti. Tülek hedeflerinin ilk aşamada dünya lavanta üretiminde 2. sırada yer alan Bulgaristan’ı geçmek olduğunu belirtti. Dünya lavanta üretiminde ilk sırayı 40 bin dekarın üzerindeki üretimle Fransa alıyor.

Lavanta üretimi çalışmaları, Enstitü olarak Edirne Ticaret Borsası, Edirne Ziraat Odası ve üretici örgütleri tarafından sürdürülüyor. Trakya Bölgesi’nde lavanta  yetiştirilmesi için Lalapaşa ve Süloğlu gibi marjinal alanlar yer alıyor. Bu bitki yamaç alanlar için çok uygun bir tür. Bitkinin ekonomik ömrü ise yaklaşık 10 yıl civarında. Daha sonraki evrelerde budama işlemi ile üründen 10 yıl daha verim alınabiliyor.

0