Alman Hana Arend Merkezi “Bulgarlaştırma” harekatının generallerini mahkemeye veriyor…

imageAlman Hana Arend Merkezi, soya dönüş sürecindeki “Bulgarlaştırma uzmanları” emekli generaller Georgi TANEV ve Kostadin KOTSALİEV’i 10`dan fazla kişiyi öldürmeye teşvik ettikleri gerekçesiyle mahkemeye veriryor.

Başkent Sofya’daki Bulgar Telegraf Ajansı Basın Merkezinde 22 Ocak 2016 tarihinde düzenlenen toplantı esnasında, Hana Arend Merkezi, Bulgaristan Başsavcısı TSATSAROV’un talebi üzerine eski döneminde işlenen suçlarda zaman aşımının kaldırılmasına dair Ceza Kanunu’nda yapılacak değişikler hakkında görüşünü açıkladı.

Hana Arend Merkezi temsilci Vasil KADRİNOV, 2014 yılının Sonbaharı’nda Ceza Kanunun’nda değişiklikler yapılması ve eski döneminde işnenen suçlarda zaman aşımının kaldırılması taslağının, Korman İSMAİLOV, Tsveta KARAYANCHEVA, Metodi ANDREEV, Djema GROZDANOVA, Dimitar GLAVCHEV, Altimir ADAMOV, Petar SLAVOV, Boris STANİMİROV, Vili İLKOV, Nikola HADJİYSKİ, Georgi GEORGİEV, Martin DİMİTROV, Nayden ZELENOGORSKİ tarafından, Bulgar Halk Meclisi onayına sunularak mutlak bir çoğunlukla kabul edildi, ancak 22 Aralık 2015 tarihinde Bulgaristan Başsavcısı TSATSAROV Anayasa hakkından yararlanarak Anayasa Mahkemesine başvurarak, ülkedeki yabancı düşnalığı teşvik edebileceği gerekçesiyle değişiklerin iptal edilmesini talep etti.

Bizler bu talebi hiç bir gerekçelere dayanmadığından dolayı reddediyoruz, çünkü insanlığa karşı işlenen suç için sözkonusu oluyor, bu tür suçlar için zaman aşımı olamaz, bu küstah nitelikli iddia uluslararası huhuka tamamiyle aykırıdır, diye belirtti.

Hana Arend Merkezi temsilcisi, SATSAROV’tan Bulgaristan’da yürürlükte olan Ceza Kanunu’nu uygulamasını, en kısa zamanda generalleri arayıp bulmasını ve kendilerinden cezai sorumluluk aranmasını ısrar ediyoruz, biz burada masal anlatmıyoruz, somut delil ve kanıtlar sunuyoruz, dedi. Sözkonusu sivil örgütüne göre, Bulgaristam’daki eski dikta rejimi, mahkemesiz katledilen binlerce kişinin ölümleri için sorumludur.

image

turkuazbg

 

 

0