Bulgaristan’da Faşist Çeteler Mülteci Avında.

Türkiye sınırındaki yasadışı Suriyeli sığınmacıları yakalayarak korkutan aşırı milliyetçi bir Bulgar vatandaşı, ‘spor yapıyorum’ dedi.

imageDinko Valev isimli 29 yaşındaki  Bulgar vatandaşı bir faşist, sahip olduğu iki zırhlı araçla Türkiye sınırındaki Suriyeli sığımacıları yakalamak için her gün devriyeye çıktığını belirtti ve bu ‘sığınmacı avcılığı’nı spor olarak yorumladı.

BULGAR HÜKÜMETİNDEN ÖDENEK İSTİYOR

Valev, Bulgaristan’ın güneydoğusunda bulunan Yambol kentindeki sığınmacıları yakalamak için askeri araçlar ve köpekler kullanıyor.

Yakaladığı sığınmacıları polise teslim eden Valev, bu kişileri ‘cihatçı’ olarak görüyormuş.

Kurduğu devriyeye günden güne daha fazla kişinin off-road araçları ve köpekleriyle katıldığını belirten Valev, Bulgar Hükümeti’nin kendisine kaynak ayırmasını istiyor
Yakaladığı her sığınmacı için hükümetten ödenek istiyor.

İnsan hakları kuruluşları Valev’i, sığınmacıları ölümle tehdit ettiğini ve işkence yaptığını rapor ediyor.

Kendi kurduğu faşist çeteleri organize eden Valev, ‘Yaptığım işi en basit haliyle bir sportif faaliyet olarak adlandırabiliriz, kimse de bir sporcuyu şiddetsever olarak tanımlayamaz’ diyerek dalga geçip rahatlığını gözler önüne seriyor.

İNSAN HAKLARI KURULUŞLARI TEPKİ GÖSTERDİ

Bu arada, Bulgaristan’ın da üye olduğu insan hakları kuruluşu Helsinki Committees for Human Rights (HCHR), Valev’in durdurulması için Bulgar yetkililere çağrıda bulundu.

Kuruluştan yapılan açıklamada, “Erkek, kadın ve çocuk demeden Suriyeli sığınmacı kurbanlarını zorla yere yatıran, yarım saatten fazla o şekilde bekleten ve ölüm tehditleri savurarak korkutan bu kişi, aynı zamanda Bulgar toplumunda sığınmacılara karşı iğrenme duygusu ve düşmanlık beslenmesine öncülük ediyor” denildi.

IRKÇILARDAN VALEV’E DESTEK KAMPANYASI

Kuruluştan yapılan açıklamada, söz konusu açıklamasından sonra bir grup faşist ırkçı Bulgar vatandaşı, Valev’i destekleyen imza kampanyası başlattı.

 

 

0