Trakya Dimokritos Üniversitesi “Yunanistan Pomakları” kongresi düzenliyor.

Trakya Dimokritos Üniversitesi, 17 – 19 Mart tarihleri arasında Gümülcine’de “Yunanistan Trakyası Pomakları: Çok Bilimli ve Bilimlerarası Yaklaşımlar” adı altında üç günlük uluslararası bir kongre düzenliyor. Buna halk arasında kendin çalıp kendin oynuyorsun denir. Sözüm ona “bilimsel” ve yine sözüm ona “uluslararası” olduğunu iddia etseler de Pomak halkının örgütlenmelerinden %95 buraya çağrılmamış , katılımı sağlanmamıştır. Buna da bilimsel ve uluslaarası kongre diyorlar. Şu Yunanistan Trakya Üniversidetise epey komikmiş bunu öğrendik.

Sözkonusu kongre üniversitenin Tarih ve Etnoloji Bölümü tarafından gerçekleştirilecek. Kongreye Yunanistan ve yurt dışından konuşmacılar katılacak. Kongrede, Pomaklarla ilgili çalışmalarda bulunan ve İskeçe’de ikamet eden eğitimci Nikos Kokkas ile Rıdvan Karahoca da yer alacak.

Kongre çerçevesinde, İskeçe’deki Pomak Derneği’nden Emine Borucu ve Yunanlı sanatçıların katılımıyla Pomakça konser verilecek.

Üniversitenin internet sitesinden duyurulan “Trakya Pomakları” konulu kongrenin, 17 Mart Cuma günü saat 18:00’de Trakya Dimokritos Üniversitesi’nin eski hukuk fakültesi amfitiyatrosunda başlayacağı belirtildi. Kongrenin, Rektör Prof. Athanasios Karabinis’in açılış konuşmasıyla başlayacağı kaydedildi.

Kongrenin organizasyon komitesi şu isimlerden oluşuyor: Manolis Varvunis, Andonis Bartsiokas, Manolis Sergis, Nikos Kokkas, Ekaterini Marku, Nandia Maha – Bizumi ve Viki Bafataki.

Trakya Dimokritos Üniversitesi’nin düzenleyeceği kongrede ele alınacak konular arasında Trakya’da yaşayan Pomakların kökeni, genetik özellikleri, kültürü, dili ve folklorik özelliklerinin yanı sıra Pomakların İslamlaştırılması, Pomakların siyasi eğilimleri ve seçimlerdeki davranışları gibi konular dikkat çekiyor. Kongrede, lütfedip Bulgaristan’da yaşayan Pomakların da ele alınacağı kaydedildi.

0