Yunanistan’da ‘Müslüman azınlık’ vurgusu ve Pomakların kabulü

65 yıl sonra, Erdoğan’ın “Cumhurbaşkanı” olarak Yunanistan ziyaretinde “Müslüman” vurgusunda Pomakların varlığının kabulü ön plana çıkmış oldu.

Batı Trakyada Türk azınlık ve müftüler tarafından yürütülen Pomak varlığının inkarı çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Batı Trakya’daki Türkleri ziyaret ettiği Gümülcine/Komotini programında ters yüz oldu.
65 yıl sonra, Erdoğan’ın “Cumhurbaşkanı” olarak ziyaretinde Türk azınlık yerine “Müslüman” vurgusu ön plana çıktı. Erdoğan, daha önce Başbakan Aleksis Çipras ile yaptığı basın toplantısında, “Batı Trakya Türk Azınlığı’nın bir diğer ifadeyle Müslüman Azınlığının” ifadesini kullanmıştı. Gümülcine’de Chris & Eve Oteli’ndeki yemekte yaptığı konuşmada ise şöyle dedi: “Türküyle, Romanıyla, Pomağıyla biz biriz beraberiz, burada hiçbir şeyimiz yok. Az önce söyledim ya, yaratılanı yaratandan ötürü sevdik biz. Benim indimde ha Türk olmuş, ha Pomak olmuş, ha Roman olmuş biz yaratılanı yaratandan ötürü sevdik mi bitti iş! Bitti! Bunun aksini kimse iddia edemez! Eğer birileri bunun aksini iddia ediyorsa kendisini çek etsin!
Cumhurbaşkanı, bu konuşmada da ortak din vurgusu yaptı ve şöyle dedi:
“Yunan vatandaşı olarak tüm bölgedeki soydaşlarımızın da ister Türk ister Pomak olsun hep birlikte bu sorunların giderilmesi bence Yunanistan’daki birliği, beraberliği, dayanışmayı çok daha güçlendirecektir.”
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi0