Bulgar Medyası Pomak Kimliğine Saldırmaya Devam Ediyor.

Pomak kimliğinin varlık mücadelesinden rahatsız olan sözde Bulgar aydıncıklar şimdide “Türkiyede Pomaklar” kitabının yazar dostumuz Georgiye saldırmaya cüret etmektedirler. Duma.bg haber sitesinin yazısında Pomakların kimlik mücadelesininden rahatsızlık dile getirilerek Gerogi Zelengora hedef gösterilmektedir.
Konu hakkında Demokratik Pomak Hareketi Georgiye sahip çıktıklarını ve bu hedef gösterme uygulamasını kınadıkları belirtti. Ayrıca sebepleri konusunda şunu dile getirdi. “Tüm korkuları bu araştırmalar “Още през 1997 г. от т.нар. Институт за източноевропейска хуманитаристика е осъществено “представително” социологическо изследване в Родопите, според което 33% от живеещите там мюсюлмани се самоопределят като “българи”, 62% като “други”, а 5% като “турци”. В 2011 г., пак там, бившата надъхана седесарка проф. Евгения Иванова осъществява ново проучване, според което българите мохамедани са 26%, в графата “други” се самоопределят 69%, а като “турци” – отново 5%”
1997 de kendisine Pomak değilde Bulgar müslümanı olarak tanımlayanlar Pomaklar arasında %33 iken 2011 de aynı konulu araştırmaya göre bu oran %26 ya gerilemiş. Tüm korkuları burada . Pomak mücadelesinin sonuçları daha iyi görülebiliyor. Boşuna kürek çekiyorsunuz diyenlere Bulgarlar farkında olmadan cevap vermiş oluyorlar.”

DPH açıklamasının devamında “Durmak yok yola devam. Pomak halkı varlığını önce kendisine sonra düm dışındakilere gösterecek ve kabul ettirecektir. Bunu geri dönüşü yoktur artık.” demiştir.
Sözkonusu yazının ana link adresi :
http://www.duma.bg/node/162811

2+