SEÇEK DİRENİŞİ

Seçek’te direniş devam ediyor.
Bölge halkı günlerdir Seçek yaylasında nöbet tutuyor.
Nöbet tutuyor evet .
Kulağımıza ilginç de gelse “Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği”nin yöneticileri alana gelmesin diye halk nöbet tutuyor. Kararlılık ve azimle Seyyid Ali’nin manevi mirasçıları , alternatif etkinlik düzenlemek isteyen derneğe direniyıor.
Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda , eylemin de şenlik havasında gerçekleştirildiği görülüyor. Alevi-Bektaşi geleneği de bunu emrediyor zaten . Hoşgörü , farklılıklara saygı , 72 millete açılan kapılar.
Tabi doğal olarak Alevi-Bektaşi kardeşlerimiz de saygı bekliyor.

Dergahlarına , inançlarına , kültürlerine ve tarihi eserlerine saygı duyulmasını bekliyor.
Azınlık toplumu olarak özeleştiri yapıp kendimize , vicdanımıza soralım.
– Biz azınlık olarak bu insanlara saygı duyuyormuyuz ? Olup bitenler bizi ne kadar alakadar ediyor ? Sayıları gittikçe azalan , yıllardır asimilasyona uğrayan , ötekileştirilen , İlhan Ahmet’in “Taraf olmayan bertaraf olur” tabiriyle bertaraf mı ettik bu insanları acaba ?
Çoğumuz , “yok öyle bişey” deyecektir elbet . Fakat bir yıldır yaşanan gergin olaylar tam aksini ispatlıyor.
Bu insanları biz hep dışladık , hor gördük . Kızılbaş (aşağılama ) dedik , çeşitli iftiralarla onlara iftira attık.
Yazık değil mi bu insanlara diyeceğim ama , bize yazık değil mi sorusu aklıma geliyor. Bu insanların bir tekkesi var ve düzenledikleri bir etkinlik.
Peki biz ne itiyoruz bu insanlardan ?
Niye Dergahlarına , yayla etkinliklerine göz dikiyoruz ?
Biz derken tabi sunni olanları kastetmiyorum . Milletvekillerimiz Ayhan Karayusuf ile Mustafa Mustafa hariç azınlık idarecilerini kastediyorum . Azınlık önde gelenlerini , bu derneğe akıl verenleri kastediyorum.
Ne istiyorsunuz bu insanlardan ?
Geçenlerde radyo programında dernek başkanı şöyle diyordu :
“Derneğimiz dini veya siyasi dernek değildir. Seçek etkinlikleri kültürel etkinliktir , dini etkinlik değildir dolayısıyla Alevilikle alakası yoktur” diyordu.
Peki madem öyle niçin cuma günü mevlid töreni düzenliyorsunuz , niçin cuma namazını Ruşenler’de veya Babalar’da eda etmiyorsunuz da dini olmayan bir etkinliğin düzenlendiği alanda kıldırtıyorsunuz ?
Siz dernek olarak yaylada her türlü dini etkinlik düzenlerken , hangi mantıkla Seyyid Ali Sultan’ın manevi mirasçılarına ve güreşlerin piri’ne saygısızlık ederek bu etkinlikler sadece kültüreldir deyerek Alevi – Bektaşileri yok sayıyorsunuz ? .
Aldığınız kararların bölge insanı adına alındığını iddia ediyorsunuz.
Peki , Dergah’ın toplantılarında alınan kararlara neden saygı duymuyorsunuz ?
İstişareden yana olduğunuzu iddia ediyorsunuz. Madem öyle buyrun gidin Ruşenler camisine , kılın namazınızı , istişare edin insanlarla bu konuyu . Uzlaşın.
Yoksa yine tabandan gelen seslere kulak asmayıp tavandan gelen emirlere mi uyacaksınız ?
Büyük ihtimalle uyacaksınız. Uyacaksınız ama bilmelisiniz ki , yaşlısıyla , genciyle , çocuklarıyla birlikte hakkını , inancını , kültürünü savunan insanlarla karşılaşacaksınız.

https://kamilsicaksite.wordpress.com/

 

2+