Avrupa Komisyonu, Arnavutluk ve Bosna Hersek için vizesiz dolaşım önerisini kabul etti

Avrupa Komisyonu, Arnavutluk ve Bosna Hersek için vizesiz dolaşım önerisini kabul etti

Avrupa Komisyonu (27 Mayıs) Arnavutluk ve Bosna Hersek vatandaşlarının Schengen ülkeleri dahilinde vizesiz yolculuk için kapıyı araladı.Buna göre, bu ülkenin vatandaşlarının yanlarında biometrik pasaport bulundurmaları Schengen ülkelerine ziyaretlerinde yeterli olacak ve hiç bir vize prosedüre tabii olmayacaklar.

2003 yılında Selanik’teki Avrupa Birliği Konseyi tarafından temelleri atılan Batı Balkan ülkelerinin Schengen bölgesinde vizesiz dolaşım hakkı, 2009 Aralık ayında Sırbistan, Makedonya ve Montenegro’ya verilen vizesiz seyahat kolaylığından sonra bu kararla Arnavutluk ve Bosna Hersek’e de tanınacak.

Avrupa Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Cecilia Malmstörm’ün Avrupa Komisyonu’nda yaptığı basın açıklamasına göre bu önerinin uygulamaya konması Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi’nden gelecek olan onaya bağlı.

Gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen kesin bir tarih vermekten kaçınan Malmström, karşılıklı olarak tarafların gerekli kriterleri doldurması halinde hızlı şekilde mutlu sona ulaşılabileceğini söyledi.Hırvat bir gazetecinin ‘Kosova’nın adını neden bu ülkeler arasında saymiyorsunuz ? AB’nin bu tavrı Kosova’ya yapılan izolasyonu desteklemez mi ?’ sorusuna ise Malmström, ‘bu konuda siz çok fazla bir şey söyleyemem ama bir çözüm bulmaya çalışıyoruz ve bu konuda çalışmalarımıza devam edeceğiz’ şeklinde cevap verdi.

0