Unutmadık,Unutturmayacağız.не забравени,Забравете не

Pomaklara-bulgar-atesi26-08-89-260x300Yıl 1989 aylardan Agustos,1000 yıldan fazla süredir Bulgaristanda yaşayan anavatan topraklarında yaşayan Pomak halkına defalarca  yapılmış olan  katliamların ve baskılarının hafızalarda en taze olan günlerinin yaşandığı ay Ağustos 1989.

Pomak halkının kendi özgür ve bağımsız örgütlenmelerinden yoksun oluşu uzun yıllardır katliamlara ve baskılara sürekli davetiye çıkartmış ve sonuç hep sürgünler ve acılar olmuştur.

Pomak halkının kendi öz örgütlenmelerini yaratıp, özsavunmasınıda geliştirerek bu gibi durumlara bir daha maruz kalmamasının yegane çözümü olacaktır.

Demokratik Pomak Hareketi

Milliyet/26/08/1989: Pomaklara 1 ay içerisinde yapılan saldırılarda  en az 15 kişinin öldürüldüğü belirtilmektedir.Pomaklara karşı yürütülen bu katliamlarda”kızıl bereliler” adlı askeri birimin öldürmekle amaçlı yapılan gösterilere müdahale etme yetkisi verildiği belirtilmektedir.Batılı diplomatlar, bölgede diğer köylerede baskınlar yapıp Pomak köylerini kana bulayan ‘Kızıl Bereliler’in ,daha fazla insanı öldürmüş olmasından endişe duyduklarını belirtti.

1+