Pomaklar İş Yaşamında da Anadilini Kullanma Talebini Dile Getirdi.

Dün sabah(23:12:2010) Türkiyenin önemli tv kanallarından olan KanalD televizyonunun sabah kuşağı programında program sunucu İrfan Değirmencinin programa gelen mesajlar doğrultusunda Pomaklarında ana dilinde iş yeri tabelası asmak istediklerini dile getirdi.

 
Alınan bilgiye göre dün sabah kanald televizyonunun sabah kuşağında İrfan Değirmenci’nin yönettiği sabah programında konu son günlerin en çok konuşulan konusu Kürtçe işyeri tabelaları asılması olayı idi.Bu arada program yapımcısı İrfan Değirmenici’nin yayına ara vererek  Pomak vatandaşlardan da mesajlar geliyor dedi ve ” bizde kendi anadilimizi kullanarak tabela asmak istiyoruz ,üstelik yatırımlarımızı kendi yerleşim bölgelerimize yapıyoruz” söylendiğini belirterek  konuyu izleyicilere duyurdu.
Tv programlarına yansıyan bu girişim Pomak halkının da kendi diline sahip çıkma yönünde çabalarının başladığı şeklinde  yorumlara yol açıyor.
Önümüzdeki süreçlerde her halk gibi Pomak halkının’da kendi anadilini ve kültürünü sahiplenmesinin artacağını söylemek sanırız çok abartıya kaçmaz.
Gelişmeleri hepbirlikte takip etmeye davam edeceğiz.
0