Nahit Doğu, VMRO partisini kızdırdı .

Bulgaristan’da Türkler ve Türkiye karşıtı söylemleriyle tanınan milliyetçi VMRO partisi, Türkiye’de kendilerini Pomak olarak gören insanlarla yapılan bir röportajı yayınladığı için NOVA adlı televizyon kanalının kamuoyundan özür dilemesini istedi.

Edirne’nin Azatlı Köyünde yaşayanlarla yapılan röportaj için Elektronik Medya Kuruluna (SEM) şikayet dilekçesi gönderen VMRO partisi, sözkonusu röportajın Bulgarlara karşı yapılan bir saygısızlık olduğunu savunarak, kanalın özür dilemesini istiedi.

Milliyetçi VMRO partisini rahatsız eden röportajı yapan gazeteci Nahit Doğu, VMRO’nun seçimler öncesi her zamanki gibi yine ucuz popülizimle reklamını yaptığını kaydederek, ‘VMRO, röportajımda Pomakların Bulgar olduğunu söylemememden rahatsız oldu. Ancak ben tarihçi değil, gazeteciyim. Kameramın önünde Edirne’nin Azatlı Köyündeki insanlara sadece düşündüklerini söyleme fırsatı verdim. Röportajın hiç bir yerinde Pomakların Türk, Bulgar, Yunan v.s. oldukları yorumu yapılmıyor. Bunu en son yapacak kişi benim, çünkü 1990 öncesi birileri beni Bulgar olduğuma inandırmaya çalışıyordu. Şimdi yine VMRO’ya, kimin kim olduğunu söyleme hakkını kim vermiş’, dedi.

[superbutton link=”http://kircaalibugun.blogspot.com/2011/07/nahit-dogu-vmro-partisini-kzdrd.html” title=”” image=”” class=”sprbtn_lightgray” target=”_blank” rel=””]KIRCAALI BUGUN.[/superbutton]

1+