Bulgaristan Başmüftülüğünden imamlara çağrı: Siyasetten uzak durun

Bulgaristan Başmüftülüğü, 23 Ekim’de ülkede gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimler öncesinde, bir deklarasyon yayınlayarak ülke genelindeki imamların ve din görevlilerinin seçim propagandası yapmamasını istedi.

Dün başlayan propaganda süresi çerçevesinde imamların ve kurumumda görevli bulunan kişilerin herhangi bir siyasi parti veya oluşumun lehine görüş bildirmemeleri konusunda uyarıda bulunulan deklarasyonda, dinin siyasete karıştırılmaması yönündeki Anayasa hükümlerine bağlı kalınması çağrısı yapıldı.

Her türlü siyasi propagandaya katılmak, cami içinde ve dışında politik faaliyetlerin bir parçası olmak dinen yararımıza değildir ve itibarımızı zedeleyici olabilir, denilen Başmüftülüğün deklarasyonunda, olası spekulasyonları önlemek amacıyla benzer siyasi faaliyetlerden uzak durulması konusunda uyarıda bulunuluyor.

Daha önceki seçim dönemlerinde, Bulgar basınında, Başmüftülük çalışanlarının üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (DPS) lehine çalışmalarda bulunduğu konusunda haberler yayınlanmıştı.

Nahit DOĞU
Sofya

0