Bulgaristan Geçmiş Dönemde Ajanlık Yapmış Din Adamlarını Açıkladı !

Parlamentoya bağlı dosyalar komisyonu, eski  rejimin istihbarat örgütü ‘Dırjavna Sigurnost’ adına ajanlık yapmış din adamlarının isimlerini açıkladı.

 Ajans BG nin haberine göre açıklanan isimler arasında Başmüftü Mustafa Aliş Haci ve Krumovgrad Bölge Müftüsü Nasuf Halil Nasuf’un da isimleri bulunuyor.

http://ajansbg.blogspot.com/2012/01/ajan-din-adamlar-ackland.html

 
Daha önce de “Dosya Komisyonu”, 1989 yılına dek ülkeyi yöneten Komünist Partisi’nin (BKP) kurdurduğu Devlet Güvenlik Servisi (DS) adlı istihbarat biriminde görev almış ve rejim değişikliğinden sonra da devlet yönetiminde söz sahibi olmuş eski ajanların isimlerini açıklamıştı. Dosya Komisyonu’nun raporuna göre, toplam 139 eski komünist ajan rejim değişikliğinden bugüne kadar geçen son 17 yılda parlamentoda görev yaptı. “Komünist Ajanlar” listesinde, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH-DPS) lideri Ahmet Doğan ile Türk kökenli çok sayıda milletvekilinin de ismi yer alıyor. Ahmet Doğan’ın komünizm döneminde “SAVA” kod adıyla istihbarat servisinde çalıştığı 10 yıl önce de açıklanmıştı. Hak ve Özgürlükler Hareketi’nde son 17 yılda milletvekili olarak görev almış eski ajanların arasında Ünal Lütfi, Lütfi Mestan, Kemal Eyüp, Ramadan Atalay ve Güner Tahir de bulunuyor.
 
 РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
КОМИСИЯ ЗА РАЗКРИВАНЕ НА ДОКУМЕНТИТЕ И ЗА ОБЯВЯВАНЕ НА ПРИНАДЛЕЖНОСТ НА БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ КЪМ ДЪРЖАВНА СИГУРНОСТ И РАЗУЗНАВАТЕЛНИТЕ СЛУЖБИ НА БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА АРМИЯ

————————————————————————————–

Р Е Ш Е Н И Е № 299/ 17.01.2012 г.
Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия на основание чл. 26, ал. 1, т. 3 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия извърши проверка на лица по чл. 3, ал. 2, т. 6 – ръководителите и членовете на управителните органи на религиозни общности – Мюсюлманско изповедание – главен мюфтия и членове на Висшия мюсюлмански съвет.
След като проучи и обсъди наличните материали Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия
Р Е Ш И  :
установява и обявява принадлежност към органите по чл. 1 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия на следните лица:
Три имена
Искрен Андреев Добруджалиев
Дата на раждане
24.07.1944 г.
Място на раждане
с. Драгановец, обл. Търговище
Вербувал го служител
о. р. Дамян Дим. Петлешков на 02.09.1971 г., регистриран на 08.09.1971 г.
Ръководил го служител
о. р. Дамян Дим. Петлешков; о. р. Митко Петков; о. р. Чавдар Манов
Структури, в които е осъществявано сътрудничеството
ДС, управление II-ХI-II, ВГУ-IV-II
Качеството, в което е осъществявано сътрудничеството-секретен сътрудник
осведомител; агент
Псевдоними
Добромир
Документи, въз основа на които е установена принадлежността към органите по чл. 1
Собственоръчно написана и подписана декларация за сътрудничество – обещание, собственоръчно написани агентурни сведения, разходни документи, отчетени от ръководил го щатен служител, документи от ръководил го щатен служител, рег. бланка, съдържащи се в лично дело IА-37474 и в работно дело IР-18121; рег. дневник; картони – обр. 4 – 3 бр.
Снемане от действащия оперативен отчет
 
Публична длъжност или публична дейност
Член на ВМС от 12.05.2010 г. до  20.04.2011 г.
Комисията разполага с данни в наличните документи, удостоверяващи принадлежност на Искрен Андреев Добруджалиев към органите по чл. 1 след 10.11.1989 г.
Три имена
Мустафа Алиш Хаджи
Дата на раждане
31.03.1962 г.
Място на раждане
с. Драгиново, обл. Пазарджик
Вербувал го служител
о. р. Алексей Ковачев на 14.11.1989 г., регистриран на 11.12.1989 г.
Ръководил го служител
о. р. Алексей Ковачев
Структури, в които е осъществявано сътрудничеството
ОбУ на МВР-Велинград-ДС
Качеството, в което е осъществявано сътрудничеството-секретен сътрудник
агент
Псевдоними
Андрей
Документи, въз основа на които е установена принадлежността към органите по чл. 1
Рег. дневник; картони – обр. 4 – 2 бр.; писмо рег. № КА 152/ 28.10.1992 г. за унищожаване на личното и работното дело на аг. “Андрей”.
Снемане от действащия оперативен отчет
 
Публична длъжност или публична дейност
Главен Мюфтия от 2006 г.
Комисията разполага с данни в наличните документи, удостоверяващи принадлежност на Мустафа Алиш Хаджи към органите по чл. 1 след 10.11.1989 г.
Три имена
Насуф Халил Насуф
Дата на раждане
13.07.1952 г.
Място на раждане
с. Кран, обл. Кърджали
Вербувал го служител
о. р. Енчо Миланов на 16.04.1971 г., регистриран на 29.04.1971 г.; възстановен от о. р. Димитър Панайотов на 01.04.1985 г., регистриран на 23.04.1985 г.
Ръководил го служител
о. р. Енчо Миланов; о. р. Димитър Панайотов
Структури, в които е осъществявано сътрудничеството
ДС, ВКР-ГУСВ-1; ОУ на МВР-Кърджали-ДС по линия на управление VI
Качеството, в което е осъществявано сътрудничеството-секретен сътрудник
осведомител; агент; секретен сътрудник
Псевдоними
Христо
Документи, въз основа на които е установена принадлежността към органите по чл. 1
Рег. дневник – 2 бр.; картони – обр. 4 – 6 бр. и обр. 6; писмо вх. № 760/ 01.10.1993 г. за унищожаване делата на с. с. “Христо”.
Снемане от действащия оперативен отчет
 
Публична длъжност или публична дейност
Районен Мюфтия и член на ВМС от 2006 г.
Комисията разполага с данни в наличните документи, удостоверяващи принадлежност на Насуф Халил Насуф към органите по чл. 1 след 10.11.1989 г.
Три имена
Недим Хафъз Ибрахим Генджев
Дата на раждане
01.10.1945 г.
Място на раждане
гр. Глоджево
Качество
Щатен служител; нещатен служител
Структури, в които е работил
ОУ на МВР-Шумен-ДС; ОУ на МВР-Русе-ДС
Документи, свързани с кариерното му развитие
Със заповед № 12778/ 30.08.1973 г. е назначен за разузнавач II степен; със заповед № 165/ 30.12.1977 г. е преназначен за инспектор IV степен.
Привлечен за нещатен служител със заповед № 238/ 11.06.1984 г. и се води на отчет от генерал-майор Г. Силянов.
Публична длъжност или публична дейност
Председател на ВМС от 12.05.2010 г. до  20.04.2011 г.
Три имена
Осман Хасанов Исмаилов
Дата на раждане
16.03.1928 г.
Място на раждане
с. Лудогорци, обл. Разград
Вербувал го служител
о. р. Юсуф Ибрахимов Терзиев на 30.07.1965 г., регистриран на 08.08.1965 г.; възстановен от подп. Тодор Петров Тодоров на 30.05.1972 г., регистриран в ПГУ на 16.06.1972 г.
Ръководил го служител
о. р. Юсуф Ибрахимов Терзиев; подп. Тодор Петров Тодоров
Структури, в които е осъществявано сътрудничеството
ДС, управление II-ХI-II, управление II-IV-IV, ПГУ-ХI
Качеството, в което е осъществявано сътрудничеството-секретен сътрудник
съдържател на явочна квартира; агент; секретен сътрудник
Псевдоними
Пазаря; Басриев
Документи, въз основа на които е установена принадлежността към органите по чл. 1
Документи от ръководил го щатен служител, съдържащи се в дело Ф1, а.е. 3665; рег. дневник – 2 бр.; картони – обр. 1 – 2 бр., обр. 3 и обр. 4; протокол № 54/ 1985 г. за унищожаване на лично дело I-ПВ-972 на Я/К “Пазаря”.
Снемане от действащия оперативен отчет
1978 г.
Публична длъжност или публична дейност
Член на ВМС от 2006 г. до 2008 г.
Три имена
Ридван Мустафа Кадьов
Дата на раждане
22.12.1959 г.
Място на раждане
гр. Велинград
Вербувал го служител
о. р. Георги Василев Монев на 13.01.1983 г., регистриран на 15.03.1983 г.
Ръководил го служител
о. р. Георги Василев Монев
Структури, в които е осъществявано сътрудничеството
ДС, ЦИОУ “Международни връзки”
Качеството, в което е осъществявано сътрудничеството-секретен сътрудник
агент
Псевдоними
Чавдар
Документи, въз основа на които е установена принадлежността към органите по чл. 1
Рег. дневник; картон обр. 6.
Снемане от действащия оперативен отчет
1985 г.
Публична длъжност или публична дейност
Член на ВМС от 2006 г. до 2008 г.
За Ридван Мустафа Кадьов липсват други данни по чл. 25, т. 3
Три имена
Шефкет Мурад Хаджи
Дата на раждане
22.02.1959 г.
Място на раждане
гр. Мадан
Вербувал го служител
ст. лейт. Красимир Ангелов Александров на 12.05.1982 г., регистриран на 02.06.1982 г.
Ръководил го служител
ст. лейт. Красимир Ангелов Александров
Структури, в които е осъществявано сътрудничеството
ОУ на МВР-Смолян-ДС
Качеството, в което е осъществявано сътрудничеството-секретен сътрудник
агент
Псевдоними
Родопски
Документи, въз основа на които е установена принадлежността към органите по чл. 1
Собственоръчно написана и подписана декларация за сътрудничество, документи от ръководил го щатен служител, рег. бланка, съдържащи се в лично дело IА-1545 (См); рег. дневник; картони – обр. 4 – 7 бр.; протокол рег. № С-33/ 14.05.1991 г. за унищожаване на работно дело IР-1190 (См).
Снемане от действащия оперативен отчет
1987 г.
Публична длъжност или публична дейност
Член на ВМС от 2006 г. до 2008 г.
Комисията е установила принадлежност към органите по чл. 1 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия на 1 /едно/ лице, данните за което не подлежат на публикуване по силата на чл. 30, ал. 1, т. 1 от закона.
Забележка: Проверката на ръководителите и членовете на управителните органи  на Мюсюлманското изповедание продължава.
Председател:
Евтим Костадинов Костадинов                                   …………………………..
Зам. председател:
Орхан Ахмедов Исмаилов                               …..…………………
Секретар:
Румен Йорданов Борисов                                 …………………………….
Членове:
1. Апостол Иванов Димитров                          ……………………
2. Валери Георгиев Кацунов                           ….………………….
3. Георги Матеев Георгиев                              …………………….
4. Екатерина Петкова Бончева                        …………………….
5. Татяна Колева Кирякова                              …………………….
6. Тодор Илиев Трифонов                                ……………………..