Sırbistan’dan AB’ye savaş tehdidi!

Sırbistan, AB üyeliği için Kosova’nın bağımsızlığı şartını kabul etmediğini tekrarladı ve gerekirse AB üyeliği adaylığından da vazgeçebileceğini, Sırbistan’sız Balkanlarda barışın sağlanamayacağını iddia etti.

AB’nin Sırbistan’dan üyelik şartı olarak Kosova’yı resmen tanıması talebi Sırp hükümeti tarafından reddedildi. Sırp Devlet başkanı Boris Tadiç, AB’nin bu talebini kabul etmediklerini, gelecekte de kabul etmeyeceklerini bildirdi. Başbakan yardımcısı ve İçişleri bakanı  İvica Daçiç, Mart ayında Sırbistan’ın üyeliğe aday olmayacağını, zira Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanımalarının sözkonusu olmadığını söyledi.

Tadiç, sadece Arnavutlardan oluşan bir Kosova devletine karşı ‘diplomatik savaşlarını’ sürdüreceklerini, sonunda Sırbistan gibi merkezi bir ülke olmadan Balkanlar’da istikrarın ve barışın sağlanamayacağını herkesin anlayacağını söyledi. Tadiç, bunun bütün Avrupa ülkelerinin menfaatine olduğunu, aksi takdirde 90’lı yıllarda yaşanan (Eski Yugoslavya’da yaşanan) savaşlardaki gibi ağır bedeller ödemek zorunda kalacaklarını iddia etti. Sırp Devlet başkanı Sırbistan’ın Avrupalı ortaklarını ikna edeceklerini, bu nesil yapamazsa bir dahaki neslin bunu başaracığını kaydetti.

İçişleri bakanı Daçiç ise, Kosova’nın bağımsızlığını tanıma talebine değinerek, ‘Birbirimizi kandırmayalım ve birbirimize masal anlatmayı bırakalım.’ dedi.

Geçen hafta Brüksel’de yapılan AB-Sırbistan zirvesinde, üye ülke devlet başkanları ve başbakanları, Kosova’nın bağımsızlığını tanımadığı gerekçesiyle Sırbistan’ın adaylığına itiraz etmişlerdi. Özellikle Almanya’nın, Sırbistan’ın Kosova’yı mutlaka tanıması gerektiği konusunda ısrarlı olduğu bildirildi.

Mart ayında yapılacak yeni bir görüşme ile Sırbistan adaylığı hakkında karar alınacak. Seksenden fazla devletin tanıdığı Kosova’yı, Sırbistan’ın da tanıması konusunda yeniden bir değerlendirme yapılacak. Ancak Tadiç ve Daçiç’in açıklamalarından sonra bu konuda büyük bir gelişme görülmesi beklenmiyor.

 

0