Kosova’da Arnavutluk’la birleşme sinyali.

Kosova’da bir grup milletvekili, ülkenin Arnavutluk’la birleşmesi için meclise teklif veriyor

Kosova Meclisi’nde bir grup milletvekilinin Kosova’nın Arnavutluk ile resmi olarak birleşmesi için başvuruda bulunacakları iddia edildi. Bu girişime destek verecek milletvekili sayısının otuzu bulması beklenirken ilk aşamada 12 milletvekilinin başvuruya imza atacağı belirtildi. Bir önergeye başvuran milletvekili sayısının otuza ulaşması başvurunun Kosova Parlamentosu’nda oylamaya sunulabileceği anlamına geliyor.

Uzmanlara göre bu gelişme marjinal bir hareket gibi görünse de başvuruyu ciddiye alınması gereken bir adım olarak değerlendirmek gerekir. Başvurunun Kosova’nın Sırbistan ile anlaşmaya varmasının akabinde olması girişimi daha da önemli kılıyor. Anlaşmadaki bir dipnotta Kosova’nın “cumhuriyet” kavramını kullanmaktan men edilmesi ülkede özellikle muhalefetin tepkisine yol açtı. Kosova’nın Arnavutluk ile birleşmesi için yapılan başvuruya Kosova Parlamentosu Başkanı Yakup Krasniqi’nin de desteği alınırken, Kosova’daki Türk milletvekillerinin de başvuruya imza atacakları iddia edildi.

Daha önce Kosova Hükümeti’nin Sırbistan ile imzaladığı anlaşmadaki dipnota Kosova Meclis Başkanı karşı geldiğini açıklamış ve anlaşmadaki bu hükmü en iyi şekilde Kosova Anayasa Mahkemesi’nin yorumlayacağını belirtip anlaşmanın Kosova’da ne şekilde ele alınacağını ima etmişti.

İnisiyatifi başlatan Kosovalı 12 milletvekilinin Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi ile de görüşeceği kaydedilirken, Topi’ye bu öneriyi sunarak fikir alışverişinde bulunmaları bekleniyor

Bu gelişme Kosova ve Arnavutluk medyasında genişçe yer alırken Yunanistan medyası ise girişime tepki gösterdi. Bu tarz girişimlerin devamının da geleceğini kaydeden Yunan medyası bu birleşmelerin yeni hedefinin nüfusunun yarısı Arnavut olan Makedonya olduğunu iddia etti. Bu tarz gelişmelerin zincirleme bir şekilde yaşanabileceğine dikkat çeken Yunanlılar, önüne geçilmemesi durumunda Balkanlar’da yeni bir “Arnavut” krizinin ortaya çıkacağını öne sürerek çekincelerini dile getirdi.Nedim Emin/ Dünya Bülteni – Üsküp

 

0