Kosovalı Sırplar NATO birlikleriyle çatıştı

Kosova’nın kuzeyinde Sıplar’ın kurduğu barikatları kaldırmak isteyen NATO güçlerine taşlarla saldırdılar.

Kosova’nın kuzeyinde Sıplar’ın kurduğu barikatları kaldırmak isteyen NATO güçleri ile Kosovalı Sırplar arasında çıkan çatışmada en az üç Sırp ile bir NATO askeri yaralandı.

Kosova’daki NATO Gücü (KFOR) askerleri Sırplar’ı göz yaşartıcı gaz ile uzaklaştırmaya çalışırken, bazı protestocular tabanca ile ateş açtı.

NATO birliklerinin Kosova’nın Sırp nüfusun yoğunlukta olduğu kuzey bölgesinde Zvecan kasabası dışında kurulan barikatların yakınında yüzlerce Sırp’ın taşlı saldırısına uğradığı bildirildi.

KFOR’dan yapılan açıklamada bir askerin yaralandığı, “güvenli bir ortam sağlamak için gerekli düzeyde kuvvet kullanılacağı” kaydedildi.

Reuters, ilk çatışmadan sonra takviye yapılan NATO güçlerinin Rudare şehrine bakan tepelerde konuşlandırıldığını, birçok NATO helikopterinin de bölge üzerinde uçtuğunu aktardı.

Sırbistan’ın yeni lideri Kosova’dan vazgeçmiyor

Bu arada, Sırbistan’da 20 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Tomislav Nikoliç, yemin ederek görevine başladı.

Yemin töreninden sonra konuşan Cumhurbaşkanı Nikoliç, Kosova’nın bağımsızlığına olan muhalefetinden vazgeçmeyeceğini ama aynı zamanda ülkesinin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini de destekleyeceğini açıkladı.

AB uzmanları Sırbistan’ın bu iki başlı birbirine zıt devlet politikasının ülkeyi çıkmaza sürükleyeceği görüşünde.

Sırbistan’ın AB üyeliği önündeki en büyük engel, Kosova’nın bağımsızlığına karşı çıkması.

Seçimi kazandıktan sonra ilk yurtdışı gezisini Rusya’ya gerçekleştiren Nikoliç‘in Moskova ile daha yakın bir işbirliği içinde olması bekleniyor.Dünya Bülteni / Haber Merkezi

0