İŞÇİ FİLMLERİ YOLA KOYULUYOR

İŞÇİ FİLMLERİ YOLA KOYULUYOR

İşçi Filmleri Festivali için geri sayım başladı. İlk kez 2006 yılında gerçekleştirilen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1–10 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, İzmir ve Ankara’da eşzamanlı olarak gerçekleştirilecek. Festival daha sonra geçen yıllarda olduğu gibi kent kent süren ve bütün yıla yayılan uzun bir yolculuğa çıkacak.
Festivalin teması bu yıl güvencesiz çalıştırma ve buna karşı yürütülen mücadelelere odaklanacak. Hem Türkiye’den hem dünyanın dört yanından, hem yeni hem de klasikleşmiş eserlerin bulunduğu 50’den fazla film gösterilecek. Yerli yabancı bazı filmlerin ilk gösterimleri festivalde yapılacak. Festivalde ayrıca Tekel direnişini anlatan belgesel filmler önemli yer tutuyor.
FESTİVAL KENT KENT DOLAŞACAK
Temel amaçları Türkiye ve dünyadan emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmak ve Türkiye’de işçi, emekçi, yoksul insanların filmlerinin üretimini özendirmek olan festival, sendikaların işbirliğinde düzenlenecek. Festival daha sonra geçen 3 yılda olduğu gibi Adana’dan Trabzon’a, Bursa’dan Eskişehir’e kent kent süren ve bütün yıla yayılan uzun bir yolculuğa çıkacak.
Festival 2 Mayıs Pazar günü saat 18.00’de Taksim Tramvay durağında sanatçılarla birlikte ‘Geleneksel Festival Yürüyüşü’ ile başlayacak, ardından saat 19.00’da Beyoğlu Yeni Rüya Sineması’nda devam edecek. Oyuncu Levent Üzümcü’nün sunacağı, Nihat Behram’ın şiirleriyle, İlkay’ın şarkılarıyla renk katacağı gecede bu yıl Emek Sineması dostlarına ve Sine-Sen tarafından belirlenecek bir sinema emekçisine teşekkür plaketi sunulacak.
Gösterimler İstanbul’da Beyoğlu Sineması, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Barosu Orhan Adli Apaydın Salonu, Sine-Sen Şişhane Salonu, Çevre Mühendisleri Odası, Öteki Kültür Sanat, Kadıköy Halkevi, Kazım Koyuncu Kültür Merkezi, İstanbul Halkevi, Kar; Ankara’da Batı Sineması, Alman Kültür Merkezi, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Sakarya Meydanı; İzmir’de İzmir Fuarı İsmet İnönü Kültür Merkezi, İzmir Fuarı Gençlik Tiyatrosu’nda yapılacak. Bu gösterimlerin dışında birçok mahallede ve işyerlerinde de özel gösterimler düzenlenecek. Tüm gösterimler her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz olacak.
Festivalde ayrıca 15 tane ‘Tekel filmi’ özel gösterimlerle izleyicilere sunulacak. Filiz Gazi’den ‘Olmasa’, Metin Yeğin’den ‘D’, Elif Ergezen’den ‘Mükellef’, Anita Oğurlu & Ahmet Öncü’den ‘Nakit’ gibi yerli filmler ile Germán GutiÃrrez’den ‘Coca Cola Davası’, Tokachi Tsuchiya’dan ‘Normal Bir İş Yapmak İstiyorum’, TAKSAV Sinema Kolektifi’nden TEKEL 51’ gibi filmler ilk kez seyirciyle buluşacak.
YURTDIŞINDAN ÖNEMLİ KONUKLAR VAR
İranlı usta yönetmen Macid Macidi, İngiliz sinemacı John Cunnigham, Kıbrıs Rum Kesimi’nden sendikacı – belgeselci Eleftherios Georgiadis festivalin bu yılki yabancı konukları arasında bulunuyor.
Festival kapsamında ayrıca Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD), Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi, Fotoğraf Vakfı, Red Fotoğraf, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği ortak organizasyonuyla üç kentte “1980’den 2010’a Emek Sineması’ndan Meydanlara 1 Mayıs’ın 30 Yılı” adlı sergisi açılacak, Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde “LaborComm / Uluslararası İşçi ve İletişim Konferansı” düzenlenecek.

Kaynak: http://www.birgun.net/

0