Ergene nehrini ABD li Pirinç lobilerimi yok ettiriyor?

Trakyanın can damarı ve Pirinç üreticilerinin ana kaynağı olan Ergene nehrini ABD li Pirinç lobilerimi yok ediyor?

Türkiyenin yarıdan fazla Pirinç üretimi Trakyada gerçekleştirilmekte ve son senelerdeki Ernege nehrindeki aşırı kirlilik bu üretimi düşürmeye başladı.Türkiyenin Pirinç deposu Trakyada  artık mutfaklarda Amerikan Pirinci kullanılmak zorunda kalınıyor.

Türkiye’de yıllara göre 100 120 bin hektar alanda çeltik tarımı yapılırken, 180 bin hektar çeltik tarımı yapılabilecek arazi bulunuyor. Eğer ithalatçı politika devam ederse, pirinçte 80100 milyon dolar arasında değişen ithalat faturası, çok daha fazla miktarlara yükselecek. Türkiye gittikçe dışa bağımlı bir ülke haline gelecek. İthalata ödenen bedel bir şekilde üretime ve üreticiye aktarılabilirse, sadece pirinçte değil birçok üründe üretim artışları yaşanacak. Pirinç üretiminin yaklaşık yüzde 40’ı Edirne’de yapılıyor. Pirinç, Türkiye ekonomisine yılda 900 milyon dolar katkı sağlarken, üretici bundan yeteri kadar pay alamıyor.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu, Turgut Özal’ın başlattığı “terbiyevi ithalat” politikası ile 1980’lerin ikinci yarısından sonra Türkiye’nin yılda 130-150 milyon dolar karşılığı 200-300 bin ton pirinç ithal eder hale geldiğini kaydetti.
Türkiye’nin 2007’de 215 bin ton, 2008’de 191 bin ton, 2009’da 212 bin ton olan pirinç ithalatının, geçen yıl(2011)  317 bin tona çıktı.

Ergene’den cehennem yaratanlar, vahşi sanayinin arıtmasını denetlemeyenler, engel olmayanlar, Ergene’nin ölümünü 20 yıldır seyredenler, bre gafiller.. yetmedi mi daha, doymadı mı sisteminiz… Toprağımız suyumuz havamız ölüyor ciğerlerimiz emeğimiz pirincimiz…
Kirlenmenin kirletilmenin, bu pis kokunun yanında nasıl duracağını şaşıranlar, bahane arayanlar, Trakya insanını kandırmaya çalışanlar.

Ya bu Ergene Can bulacak, ya bulacak…

Başka Çaremiz Yok!