Bu Pomak Köyünde İsimler Birbirine Benzemez

Yenikurudere Köyünde Her İsimden Yalnızca Bir Tane Var, Aynı İsimden Koyanın Vay Haline!

İzmir’in Yenikurudere köyünde her isimden bir tane var. Bu âdetin nedenini herkes farklı açıklıyor. Kimi “Çocuğa kızınca ‘adın batsın’ der de aynı adı taşıyan bir yaşlı alınır diye” diyor. Kimi “Bak benim koyduğum adı kıskandı da o da koydu” denmesinden çekiniyor. Aynı ismi koyma cüreti gösterenler ise soluğu yeniden nüfus idaresinde alıyor. Yeni doğacak çocuğa konacak isimler ise kimselere söylenmiyor. Gençler işi bir adım daha ileri götürüp köyün adını da kendi aralarında “Küçük Paris” olarak değiştirmişler!

İzmir Kemalpaşa’ya bağlı bir dağ köyündeyiz. Kesme taşlardan yapılmış, beyaz boyalı, taraçaları sardunya, fesleğen ve asmalarla süslenmiş evleriyle tipik bir Ege köyü burası; Yenikurudere. Ahalisi, 1913 yılında mübadele ile Selanik’ten göç etmiş Pomaklardan oluşuyor. 450 nüfuslu köyde, artık yok olmak üzere olan Pomakça konuşuluyor. Dar sokaklarda koşuşturan çocuklara bakarak burasının bir Avrupa kasabası olduğunu düşünebilirsiniz; çoğu sarışın, beyaz tenli ve renkli gözlü. Tek geçim kaynağı kirazcılık olan Yenikurudere’de herkes çok neşeli ve sıcak kanlı.
Pomak inadı!
Egeli olanlar bilir, “Pomak inadı” diye bir tabir vardır; güzel oldukları kadar inatçıdır da bu insanlar. Burada olmamızın sebebi, Yenikurudere’de her isimden bir tane olması. Köyde Hüseyin diye biri varsa, bir daha asla kimse o ismi koymuyor çocuğuna; ta ki Hüseyin ölene kadar. Artık Pomak inadından mıdır nedir, ötekinin ismini beriki kullanmıyor. Safiye kızına Gaye ismini mi koymuş, Hatice’nin doğacak çocuğu için artık Gaye diye bir seçenek yok. Allah muhafaza, “Koyduğum ismi kıskandı da o da koydu aynısından” der sonra.

Haberin devamını Yeni Aktüel dergisinin 159. sayısında bulabilirsiniz!

http://www.yeniaktuel.com.tr/top118,159@2100.html

0