Bulgaristan Kosovadaki Goran Pomaklarına yöneldi.

Bulgaristan gözünü Kosova daki Goran Pomaklarına dikmiş durumda.Son dönemde faalliyetlerini hızla arttıran Bulgar yetkililer,halkın Bulgar soylu olduklarını kabul etmeleri durumunda Bulgar pasaportu dahil pek çok avantajlara kavuşacakları vaatleriyle çalışmalarını sürdürmektedirler.

Sırbistan B92 radyosunun haberine göre Makedonya Müslümanları’na (Bulgarlar ve Sırplar öyle tanımlanıyorlar) Bulgaristan’da Bulgaristan vatandaşları olabilmeleri için müracaat etmeleri yeterli olacağı haberini veriyor. Haber şöyle devam ediyor. Makedonya Prespa bölgesindeki 18 köyde Müslümanlar(Goran Pomakları) yaşıyor. Bulgar misyonerleri bölgede yaşayan Müslümanlara Bulgar vatandaşlığına müracaat etmeleri için ikna turları gerçekleştiriyorlar. Misyonerler Bulgar pasaportu sahipleri AB ülkelerine serbestçe giriş yapabilecekleri avantajlarını anlatıyorlar.

Dahası Sofya ile Filibe’de bedava eğitim görebileceklerinin altını kalın çizgilerle çizerek anlatıyorlar. Bu avantajları elde etmeleri için misyonerler tarafından uzatılan Bulgar soylu olduklarını kabul edilen evrakları imzalamak yeterli görülüyor. Sırbistan Radyo B92 Makedonya’da dolaşan Bulgar misyonerleri  “Yurtdışı Bulgar vatandaşları” genel müdürlüğünde kayıtlı memurlar oldukları gösteren belgeler taşıyorlar.

0