Makedonya’nın iç meseleleri bölgesel istikrara yansıyor

Makendonya, birçok zorlukla karşı karşıya olsa da bölgenin demokratik, ekonomik ve siyasi gelişiminde önemli bir oyuncu olmaya devam ediyor.

Analistlere göre; 2001 yılındaki Arnavut milis kuvvetleri ve Makedonya arasındaki silahlı çatışma, 1990 tarihli eski Yugoslavya çatışması, Yugoslav ekonomik pazarlarının kaybı, 1990’larda Yunanistan ve Sırbistan’la yaşanan ambargolar, büyük devlet şirketlerinin kötü özelleştirilme süreçleri, yüksek işsizlik oranı, NATO’ya katılım, Yunanistan’la ülkenin anayasal adı konusunda süregelen ihtilaf ve AB üyeliği müzakerelerindeki gecikme, ülke olarak Makedonya’nın gelişiminin önündeki engeller olmaya devam ediyor.

Bitola Devlet Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü öğretim üyesi Zidas Daskalovski “Ülkede olası bir çatışma, bölgedeki ilişkilerde ve Kosova ve Bosna-Hersek’teki (BH) istikrarda beklenmeyen sonuçlara yol açar. Balkanlar’daki önemli oyuncuların çıkarları burada, Makedonya’da çakışıyor, dolayısıyla dengeli ve uyumlu olunması önemli. Amaç, bir Makedonya’lı Lüksemburg’a sahip olmak.” diyor.

Eski bir Makedon diplomat olan Risto Nikovski ise “İstikrarın olmadığı bir Makedonya … Balkanlar’da sadece yeni çatışmalar ve katliamlar anlamına gelebilir. Makedonya’yı alt sıralarda tutmak, tüm Balkanlar için bir sorundur. Yugoslavya sonrası krizin tamamlanmamış çözümü ile bağlantı kurulabilir. BH’nin geleceği hâlâ belirsiz. Kosova ise yarım kalan bir hikaye ve Balkanlar hâlâ çalkantılı” diyor.

Makedonya’nın ekonomisi yıllar içinde, düşük vergiler, düşük enflasyon oranları, öngörülebilir mali ve parasal politikalar ve Makedonya’daki resmi para birimi olan dinarın istikrarlı döviz kuru ile, sürekli bir gelişme gösterdi.

Son iki yılda Makedonya, GSYİH % 2,5 oranında yükselirken, 300 milyon avroyu bulan bazı yatırımlar gerçekleştirdi. Birkaç yıldır etkili olan küresel mali kriz, ülkede yoksulluk ve işsizliğin önemli ölçüde azaltılmasını engelledi.

[superbutton link=”http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/tr/features/setimes/features/2012/09/18/feature-02″ title=”” image=”” class=”sprbtn_purple” target=”_blank” rel=””]Setimes.com[/superbutton]

 

0