KARAOT TOHUM DERNEĞİNİN DÜZENLEDİĞİ 2. TOHUM TAKAS FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİ

Daha önce temel bileşenleri arasında Karaot Tohum Derneğinin de bulunduğu beşe yakın takas festivali gerçekleşmişti, fakat Karaot Tohum Derneğinin ev sahibi olduğu takasların henüz 2.sine tanık olduk.
Karaot Tohum Derneği Başkanı, Feray Karapınar’ın inanılmaz bir mücadele vererek öncülüğü başlattığı tohum takas festivali aslında çok eski bir geleneğe dayanmaktadır. Bu gelenek hepimizin aşina olduğu “tohumu olmayan komşuya, tohumu olandan destek” mantığıyla yüzyıllardır yapılagelmiş fakat yeni tarım politikaları sebebiyle unutulmaya yüz tutmuş eski ve köklü bir gelenektir. Gıdalarımızdaki kirlenme karşısında Feray Karapınar ve emektar arkadaşlarının hassasiyet göstermeleriyle sürecin başlaması “tohum takas festivali”yle son bulmuştur.
15 Eylül 2012’de, İzmir’in Torbalı Belediyesine bağlı Karaot Köyünde, 2.si düzenlenen festival tiyatro gösterileri, bölgenin sevilen sanatçılarının sahneleri ve gençlik korosunun eski ezgileri bizlere hatırlattığı konserlerle sürdü. Katılımcılardan çeşitli ürünlerini sergileyenler arasında başta Karaot Köylüleri, Sinek Sekiz Yayınevi ve el emeklerine güvenen emektarlar vardı.
Oldukça samimi bir hava içinde güzel ezgiler içinde eski köy eğlencelerini anarak bitirdiğimiz festivalde Karaot Köylülerinin kendi üretimleri olan “gözleme”lerinden de bahsetmek gerektiğine inanmaktayım. Bir çok eski arkadaşla karşılaşmanın yanı sıra “tohum”larına sahip çıkan onlarca güzel insanla tanışmış olmanın mutluluğuyla emeği geçen herkese teşekkür etmek vazifemdir… Nice tohum takaslarına… Ya da tohum takaslarına ihtiyacın olmadığı daha yaşanabilir bir dünyaya… Gelecek, biz kurarsak güzel olacak!

Pomaknews Agency / D. Doğan

0