Pomak Olmak / 1 Mayıs / 2007

Bu yazı 2007 yılında Yunanistanda, ilk Pomak derneklerinin kurulma süreçlerinde yaşanmış tartışmalar üzerine o dönemde kaleme alınmıştır.Yazıda işlenen konular belli noktalarda da güncellik taşığını düğündüğümüzden yayınlamayı uygun gördük.

Bugün herşeyi biz yaptık havalarında olanlarda  yedikleri mirasa biraz saygı göstermeleri gerektiği hatırlatmak istedik.

Pomaknews Agency

Zdravei.

Son dönemde çokça tartıştık Pomak derneğini . Kimilerine göre piyonlar, kimilerine göre de  olumlu (bana göre de) bir gelişme.
Elbetteki bu kadar tepki olması normaldir. Pomaklar üzerine yüzyıldır oynanan oyunlar ve bu oyunlarda Türk tarafının baskın çıkması elbetteki bu çıkışlara enbüyük tepkiyide Türk tarafının vermesi doğaldır. Eğerki bu derneği Türk tarafı açtırsaydı (bunu bile yapamayacak kadar Pomak kimliğine karşılar, onlar için herkes ya Türktür ya düşmandır) Pomaklar Türktür diye tanıtılsaydı Pomak Türkleri ideolojisi etrafında örgütlenip çalışma yürütülseydi bu tepkiler olurmuydu?

Yunanistanda açılan dernek için yazmak istemiyorum’çokça yazdık. Bu dernek ister Yunanınstanın oyunu olsun, ister başka gurupların oyunu olsun biz Pomaklara şunu gösterdi.

Pomak kimliğini savunmak öyle her babayiğidin harcı değil. Kavhe köşesinde yada bir sohbette Pomakım demek, Pomak olmak için yeterli değil. Pomak olmak, yada  herhangi bir millete ait olmanın kuralları vardır. Pomakım deniyorsa, Pomak kimliğini yaşatmak için ne yaptına verilecek cevapla ilgilidir.

Son dönemlerde dikkatimi çeken ve hatta garibime giden şey dernek kurucularının ne kadar hain ne kadar satılmış vb.  ağza alınmaycak sıfatlar yüklenenrek anılmalarıdır. Peki bunlar ne yapmış? dernek açılmış,  elbette devlet açtı yada açmadı ama Batıtrakyadaki türk azınlığını kim yönetiyor? ordaki ajan çalışmlarını ‘ordaki çeşitli faaliyetleri türk devletinin maaşlı adamları yapmıyormu?
Varsın türk devletide Pomak derneği açsın. Pomak halkının varlığını kabul etsin.

Batı trakyadaki azınlıklar ve balkanlardaki azınlık Türkler için ne isteniyorsa Pomaklar içinde her 5 parçada da o istenmesi lazım.
Dernek açılmış , şaibeli bir durumu var deniyor  ve  ekleniyor Pomaklığa karşı değiliz ama bu derneğe karşıyız.

Tamam, ama Pomak kimliği için ne yaptınız ? sözde Pomaklardan tutunda Pomak türkleri sıfatları yüklemek neresi adalet. Pomaklar müslüman diyede kalkıp cebimizdeki çerez muamelesi göstermeyin.

Bu davranış Pomak olarak beni rahatsız ediyor. Dernek bahanesiyle Pomaklara karşı bir saldırı başlatıldı.

Pomaklar ne yapmalı sorusuna benim vereceğim cevap; Pomak kimliği etrafında bileşmek ,yaşadığımız devletlerle dostane ilişkiler içinde bulunmak. Burda tek dikkat etmemiz gerekecek şey, bizi alt üst kimlikleri gibi saçma bir tartışma içina sokmak isteyenlere uymayıp, ısrarla ve cesaretle Pomak  kimliğimizi sahiplenmek, bunu öğrenmek ve öğretmek. Bu amaçla örgütlenmeler kurmak ve geliştirmek.

Çeşitli yerlerde yazdığım Pomaklık üstüne yazılarda aldığım cevaplarda ağırlık bu konuda bir bilinçsizliğin var olduğudur. Halkımız malesefki  Pomakım demekten öteye birşey bilmiyor. Tüm parçalardaki Pomakların ortak okuyabilecekleri kitapları yok. Bundan dolayıdırkı köyden köye bile dialekt farklılıkları oluşmakta. Buda devletlerin ağzına malzeme veriyor. Hemen “…bakın Pomakça diye bir dil yok, hepsi farklı farklı konuşuyor…” deniyor.

Pomaklar acilen yazılı üretimlerde bulunması lazım. Eksik yada yanlış yazabiliriz ama yazalım. Yazılı şeyler tarihe kalır . Gelecek kuşaklara yazılı belgeler bırakalım. Pomakça ne kadar biliyorsak o kadar yazalım. Küçük bir şiir, küçük bir makale, küçük bir öykü elimizden ne geliyorsa yazalım. Dilimiz kaybolursa bizde kaybetmiş oluruz. Dilimize sahip çıkıp yazıya dökelim. Üzerimizdeki oynanan oyunlardan ancak bu şekilde kurtulabiliriz.

Dernek olayı bahanesiyle alevlenen bu tartışmalar aslında Pomak halkına karşı büyük bir oyun.Net olarak, bu bir oyundur alet olmayalım.
İbrahim Kenar  / 1 / Mayıs / 2007 
2435 nolu mesaj.
0