Çevrebilimcilerden Ohrid Gölü’nü temizleme çalışmalarını hızlandırma çağrısı

UNESCO tarafından koruma altına alınan Ohrid Gölü’nün Arnavutluk tarafında yakın tarihte meydana gelen bir çevre olayında büyük miktarda sabunlu fosforun suları kirletmesi, gerek Arnavutluk gerekse Makedonya’dan çevrecileri, hükümetlerini gölün korunmasına ortak katkıda bulunma çağrısına sevk etti.

Merkezi Ohrid’de bulunan Grasnica Çevre Derneği’ne bağlı çevrebilimciler, fosforun göldeki vahşi yaşamın yaşlanmasını hızlandırabilecek ve onu bataklığa çevirebilecek tehlikeli bir madde olduğunu söylüyor.

Fosfor, su yaşamında oksijen eksikliğine yol açıyor ve uzmanlara göre zaten soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Ohrid alabalığı da dahil olmak üzere balık türlerinin yaşamını tehdit ediyor.

Grasnica Derneği Başkanı Gjoko Zoroski  verdiği demeçte, “Azot ve fosforu atık sulardan uzaklaştırma amaçlı gelişmiş arıtma uygulamaları başlatılması gerekiyor. Ancak etkili çözüm, rafine edilmiş atık suları göl havzasından yakındaki nehirlere boşaltmak olacaktır.” diyor.

Çevrebilimcilere göre, 2008 yılında kurulan Podgradec arıtma istasyonu atık su arıtmanın bütün safhalarını içermiyor ve bu yüzden de bir miktar atık su göle karışıyor.

Arnavutluk yasalarında su kirliliği için 700’den 15 bin avroya varan seviyelerde para cezası öngörülürken, Makedonya’da su ekosistemlerine atık su boşaltmanın veya kıyı boyunca izinsiz yapı inşa etmenin cezası 6 bin avro.

[superbutton link=”http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/tr/features/setimes/features/2012/12/14/feature-02″ title=”” image=”” class=”sprbtn_blue” target=”_blank” rel=””]Haberin Ayrıntıları[/superbutton]

0