ARTIK ANADİLİMİZDE GÜLMEK İSTİYORUZ!!

Dünya üzerinde kendini ifade etmek için değişik bir dil, sözlü ya da sözsüz farklı bir yolu deneyen tüm halklara selam ederek sözlerimize başlıyoruz… Bugün burada sizlere Dünya Anadil Günü ile ilgili resmi, kismi hiçbir bilgi vermeyeceğim. Bugün bizim var olma sebebimiz olan Pomakça Dilinin, hala var olmasını kutluyor olduğumuzun altını çizmek için bu yazıyı kaleme aldık…

Pomaklar, var oldukları günden bu yana Pomakça gülmüş, hüzünlenmiş, ağlamış ve Pomakça kızmıştır; bunun için Pomakçayı hala konuşabilen ve konuşulması için emek veren tüm değerli Pomak ya da Pomak olmayan insanlarımızı saygıyla anmadan sözlerimize başlamayı reddediyoruz. Bizler biliyoruz ki diline sahip çıkan halklar gelecekte var olma savaşını şimdiden kazanmıştır. Babannelerimize, ananelerimize, dedelerimize olan vefa borcumuzu ödüyor olmanın huzuruyla Rodoplardan dünyaya açılan bir büyük kültürün mirasını devralmanın sorumluluğuyla “anadilimiz, kimliğimizdir” diyerek yola çıkmış bulunmaktayız. Biliyoruz ki bu yol uzunca ve yorucu bir yoldur, yapmak istediklerimiz bizler için kutsal yapmak istediklerimizi anlamaya çalışmayanlar için anlamsızdır; yapmak istediğimiz kimliğimize sahip çıkmaktır; bu amaçla dilimizi ve devraldığımız kültürümüzü nesilden nesile aktarabilme derdinde, bizi anlamak isteyen herkese kapılarımız açıktır.

21 Şubat 2013, Dünya Anadiller Gününde bir kez daha devraldığımız kültürün değerini bildiğimizi ve anadilimize sahip çıktığımızı haykırmak istiyoruz, bu yolda yıllardır Pomak Kültürüne emek veren bratkolarımız ve sestralarımızla toplanıyor, yeni projelerle Pomak Kültürüne hizmet etmeye devam ediyoruz.

Pomak Hora Derneği olarak, kentte olduğu kadar kırsal bölgelerdeki Pomak İnsanlarımızın dertlerinden yola çıkıyoruz, onların sıkıntılarına çare bulmak için üretiyoruz, onların derin bilgeliklerinden de yararlanarak çözümlerimizi sıralıyoruz, birlikte öğrenip, birlikte üretiyoruz.

Gelecek nesillerimize Pomak Kültürünün kalabilmesi, ninnilerimizi Pomakça dinlemeye devam edebilmek için yüzümüzü Pomak Halkının bilgeliğine çevirdik, şimdi birlikte öğrenen, öğrendikçe çözüm üreten ve her gün biraz daha artarak, emin adımlarla ilerleyen Pomak Hora Derneği, Dünya Anadil Günü’nü kutlar!!!

Bu 21 Şubat ve yaşadığımız sürece her 21 Şubat, “za mayçinskiteni ezitsi sloboda” “anadillerimize özgürlük istiyoruz” diyeceğiz…

Bugüne dek pesnalarımız acılarımızı, göç yollarında savruluşlarımızı anlattı; biz artık anadilimizde gülmek istiyoruz!!

POMAK HORA DERNEĞİ

0