Pomak Alfabesi kitabının dağıtımı başladı.

NOT:  ALFABE KİTBININ YENİ BASKISI HAZIRLIKLARI SÜRMÜŞ OLDUĞUNDAN DOLAYI KİTAP DAĞITIMI YAPILAMAMAKTADIR.

YENİ BASKI GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİNDE TEKRARDAN TALEP EDENLERE ULAŞTIRILACAKTIR.

POMAK ENSTİTÜSÜ

 

Türkiyeden temin etmek için banka hesabına para yatırılmasına gerek yoktur, pomakiskainstitutet@gmail.com adresine isminiz , açık posta adresinizi ve tlf nunuzu yazmanız yeterlidir.

Kitap posta ile, kapıda ödemeli olarak adresinize gönderilecektir.

Türkiye için kitabın ederi: En az 15 TL ( En az dememizin amacı,alfabenin daha fazla baskılarının yapılmasına katkı sunmak isteyenlerin ek yardımlarda bulunabileceğini vurgulamak istiyoruz.)

Pomak Enstitüsü Pomakçanın yazı dili haline getirilmesine katkıda bulunmak amacıyla ilk Pomakça alfabe kitabını yayımladı.

Balkanların altı ülkesinde; Bulgaristan, Yunanistan, Türkiye, Makedonya, Arnavutluk ve Kosova’da yaşayan Pomak halkının kendi alfabesi olmadığı için yaşadıkları ülkelerin alfabelerini kullanmalarından ötürü değişik ülkelerde yaşayan Pomakların birbirlerini anlamaları gittikçe daha da zorlaşıyor.  Pomakçanın yazı dili olmasını ve gelişmesini sağlamak için 2011 yılında kurulan Pomak Enstitüsü’nün önüne ilk  olarak bir Pomak alfabesi hazırlama görevini koydu ve nihayetinde bu çalışmasının ürününü yazılı hale getirerek yayınladı.


Alfabe kitabı 38 sayfa ve  Latin harfleri temel alınarak hazırlanmış ve 29 harften oluşmaktadır.

EN BÜYÜK POMAK NÜFUSU TÜRKİYE’DE

Alfabenin esas olarak Türkiye’de yaşayan Pomaklara yönelik olarak hazırlandı. En büyük Pomak nüfusunun Türkiye’de yaşamasına rağmen Pomakçanın en fazla yok olmak üzere olduğu ülkenin de Türkiye olduğu gerçeği gözönüne alındı. Türkiye’de kendini Pomak olarak tanımlayan 2 milyonu aşkın insan olmasına rağmen bunların büyük çoğunluğunun Pomak kimliğinin, kimlik olarak ayırdına varamamış olmaları dikkat çekicidir.

Pomaklar etnik olarak Slav ulusu içerisinde yer alan bir halk gurubu olduğu için Pomakçanın Bulgarca, Makadoca ve Sırpçaya da benzemektedir,  fakat buna  rağmen farklı bir dil olduğunu artık herkezin kabul etmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Pomak Enstitüsü olarak günümüzde Türkiye’de Pomakçanın unutulma ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu hatırlatıyoruz ve bu nedenle de hazırladığımız alfabenin Pomak dili ve edebiyatının gelişmesine katkıda bulunacağını düşünüyoruz.

Pomak Enstitüsü

Türkiyeden temin etmek için banka hesabına para yatırılmasına gerek yoktur, pomakiskainstitutet@gmail.com adresine isminiz ve açık posta adresinizi, tlf nunuzu  yazmanız yeterlidir. Kitap posta ile, kapıda ödemeli olarak adresinize gönderilecektir.

Türkiye için kitabın ederi: 15 TL

Not: Kitabın Avrupadan temini için gerekli hesap bilgileri :

Daha sonra mail adresimize açıka dres ve tlf nunuzu iletiniz.Ardından kitap postaya verilecektir.

Kitabın tutarı : 10 Euro (Avrupa için)
Bank Account /Banka hesabı.: 8284-2,4 584 001-4
IBAN: SE04 8000 0828 4200 4584 0014
Bankens BIC : SWEDSESS
Account Holders / Hesap Sahibi: IBRAHIM KENAR