EDERLEZİ’YE DAVET!

EDERLEZİ’YE DAVET!

YA DA komünite sunar…

Etkinlik Programı

Selim Sesler
İzmirli Taylan
Cümbüş Cemaat
Tatavla Keyfi
Native Project
Ahibba
Mâmafih
Manuel Reina – Flamenco Performans
Çayırbaşı Roman Orkestrası
İlle de Sokak
DJ Mümtaz


YER: ÇAYIRBAŞI MEYDANI/ SARIYER
TARİH: 8 Mayıs 2010 / CUMARTESİ
SAAT: 13.00-18.00/ ATÖLYE Çalışmaları
19.30-24.00/ KONSERLER
Web adresi: http://www.cayirbasihidrellez.org
Facebook: Çayırbaşı Hıdırellez Şenlikleri – 8 Mayıs 2010
Alican ERKOL
Çayırbaşı Hıdırellez Şenliği Proje Koordinatorü
YA DA komünite Temsilcisi
0532 775 32 28
PROJENIN GEREKCESI

Ekonomik ve sosyal sorunlarının dalgaları karşısında giderek zayıflayan toplumsal kesimlerin, kendilerine yönelen bu süreklileşmiş şiddet biçimleri karşısında duydukları acılarla birlikte, haklı olarak her geçen gün daha büyük öfke yoğunlaşmalarına kapıldıklarını gözlemlemekteyiz.
Ekonomik ve sosyal olanakların paylaşımı süreçlerinde, paylarını alamayan ve bu yüzden geçmişten bugüne kadar biriken öfke birikimlerini birbirine karşı kusma eğiliminde olan toplumsal kesimler; bu olanakların adil paylaşımının önünde engel olanlardan ziyade yine farklı biçim ve düzeylerde de olsa kendisiyle aynı mağduriyeti yaşayan diğer toplum kesimlerine yöneltmektedirler öfkelerini.
Biriken öfke, önyargılar yaratmakta, bu da sorunların gerçek kaynağını görmede adeta körlüğe neden olmaktadır. Toplumsal kesimler açısından bu yanılsamalı öfke patlamalarının önüne geçmek, tarihsel deneyimlerimiz de göz önünde bulundurulduğunda, kuşkusuz asgari insani bir sorumluluktur. Mağduriyetlerinin gerçek nedenleri olmayan diğer toplumsal kesimlere yönelmekte olan öfkelerinin önüne geçmek, önyargılarla şişmiş bu farklı toplumsal kesimlerin görünürlüğünün artırılması, birbiriyle tanışması, birbirini tanıması ve giderek kardeşlik bağlarının örülmesiyle mümkündür.
Bu bakımdan, atılacak her türlü adım değerli ve belirleyicidir. Gerçekleştirilmesi planlanan Hıdrellez Şenliği’nin temel gerekçesi de bu bakış açısıyla örülmekte, kardeşleşme süreçlerine mütevazi bir katkı sunmayı hedeflemektedir.

0