İsveç’teki isyan yaygınlaşıyor

19 Mayıs akşamı Stockholm’un varoşlarından Husby’de gençlerin başlattıkları isyan Perşembe gecesinden itibaren diğer illerin varoşlarlarına sıçradı.

Borås ilinde bir okulun camlarını kıran gençler binayı ve çevresinde bulunan bazı arabaları ateşe verdi. Malmö ve Lund illeri de de gençler bazı dükkan ve arabaları yaktı. Karlskrona ilinde bir elektirik trafosunun yakılmasından sonra demir yollarının sinyal sistemi çalışmadığı için Ronneby ile Karlskrona arasındaki tren seferleri yapılamadı.Cuma akşamı Örebro ilinde gençler arabaları yaktı ve yangını söndürmek için gelen Polis ve itfaiye aracına taşlarla saldırdı. Gecenin geç saatlerinde gençler Borlänge,Uppsala,  Västerås, Linköping ve Gävle illerinde de arabaları ateşe verdi ve bazı binaların camlarını kırdı

İsyanın ilk patlak verdiği Stockholm’un  Husby semtinde gece sakin geçti.  Bir grup genç  olaylara son verilmesini sağlamak amacıyla “Bir taş bırak, bir sosis al” adını verdikleri bir kampanya başlattı. Gençlere ve semt halkına 700 civarında sosisin dağıtıldığı ve 300 polisin görevlendirildiği Husby’de olaylar yatışırken, hemen yanı başındaki Tensta semtinde olaylar devam etti. Gençler 3 aracı ateşe verdi.

POLİS 16 IRKÇIYI GÖZALTINA ALDI

Tumba semtinde ise polise yardım etmek ve düzeni sağlamak amacıyla toplandığını iddia eden  50-60 kişiden oluşan ırkçı ve faşist bir grubu polis dağıttı ve daha sonra Mälarhöjden semtinde yeniden bir araya gelen ırkçılardan 16’sını gözaltına göz altına aldı.

Polis yetkilileri daha önce sakin olan Stockholm’un Akala, Årsta, Sundbyberg, Gustavberg, Norsborg semtlerinde de arabaların yakıldığı ve bazı dükkanların camlarının kırıldığını açıkladı.

Olayların Stockholm’un dışına Göteborg ve Malmö gibi göçmenlerin yoğun olarak yaşadıkları illere yayılma riski Hükümeti kaygılandırıyor. Bu illerden Stockholm’e isyanın bastırılmasına yardımcı olmaları için takviye için polis ekipleri getirilmişti.

BAŞBAKAN VE ADALET BAKANI KRİZ TOPLANTISI YAPTI

Başbakan Fredrik Reinfeldt ile Adalet Bakanı Beatrice Ask Belediye, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İstihbarat Teşkilatı yöneticileriyle kriz toplantıları yaparak durum hakkında bilgi aldı ve alınması gereken önlemleri tartıştı.

Bu arada ABD Büyükelçiliği’nden sonra İngiltere de İsveç’te bulunan vatandaşlarına olayların olduğu semtlerden uzakta durmaları tavsiyesinde bulundu.

Stockholm’de başlayan isyan Dünya basının da da yankı buldu ve dikkatler Dünyanın en eşitlikçi ülkelerinden biri olduğu söylenen İsveç’e yöneldi. The Guardian Stockholm’deki isyanı “İsveç şokta” başlığıyla duyururken BBC, CNN, Fox News ve CNBC gibi büyük medya kuruluşları Stockholm’un varoşlarına gelerek olanları milyonlarca kişiye aktarıyor.

İSYANIN NEDENLERİ TARTIŞILIYOR

Basında ise 6 günden beri süren ve isveç’in diğer illerine yayılan isyanın nedenleri ve çözüm önerileri yoğun olarak tartışılmaya başlandı. Uzmanlar uyulanan yeni liberal ekonomi politikaların sınıflar arası uçurumu ve  adeletsizliğini artırdığına, bundan en fazla varoşlarda yaşayan göçmenlerin etkilendiğine dikkat çekiyor ve bu tür isyanların ancak daha adil bir politika izlenerek ve

Irkçı ve yabancı düşmanı “ İsveç Demokratları” ile sağcı partiler ise polise daha fazla yetki verilmesi ve şiddetle isyanın bastırılmasını savunuyor. İsveç Demokratları’nın  isyanın tartışılması için verdikleri önerge üzerine 31 Mayıs günü son olaylar Parlamentoda ele alınıp tartışılacak.

MURAT KUSEYRI – STOCKHOLM

SINIFLAR ARASI UÇURUMUN EN ÇOK ARTIĞI ÜLKE İSVEÇ

15 Mayıs günü yayımlanan OECD raporu Avrupa’da sınıflararası gelir uçurumunun en fazla arttığı ülkenin İsveç olduğunu gösterdi. Son 15 yıl içinde yoksulların sayısı iki kat arttı.Dört sağ partinin 2006 yılından bu yana uygulamaya koyduğu yeni liberal politikalardan en olumsuz etkilenen kesimlerin başında banliyölerde yaşayan göçmenler geliyor. Ülke genelinde gençler arasındaki işsizlik oranı % 25 civarında iken bu oran göçmenlerin yoğun olarak yaşadıkları banliyölerde % 70-80’lere yükseliyor. Son 6 yıldır banliyölerde yaşayan halkın yaşam standartlarında da ciddi düşüşler oldu.

 

0