Tuna Nehri rekor derecede yükseldi

Orta Avrupa ülkeleri, son on 10 gündür su yükselmesi, toprak kaymaları ile mücadele ediyor. Tuna Nehri’nin bugün akşam saatlerinde en yüksek seviyeye ulaşması bekleniyor. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de meydana gelebilecek seli engellemek için, nehrin çevresinde tedbir alınıyor. Macaristan’da Tuna havzasında yaşayan binlerce kişi, tahliye edildi.

Macaristan’dan önce Almanya, Avusturya, Slovakya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde suların yükselmesinden etkilenmişti. Macaristan ise Cuma gününden bu yana alarmda. Binlerce gönüllü Tuna Nehri boyunca yürütülen çalışmalara katılıyor. Tuna Nehri boyunca var olan yerleşim birimlerinden 30’u boşaltıldı.

Başbakan Victor Orban, “Seller, ülkemizin kalbinde başladı. Önümüzdeki iki günün çok zor olacağını söyleyebilirim” açıklamasında bulundu.

Başkent Budapeşte de ise Tuna Nehri ve kanalizasyonlardaki suyun yükselmesi riski yaşanıyor. Yetkililer, sistemin çok zorlanabileceği, kullanılmış suyun yeniden yukarı çıkabileceğini belirtiyor.

Tuna Nehri’nin bu akşam 8 metre 95 santimetreye ulaşması bekleniyor. Bu oran, 2006 yılında yaşanan su yükselmesinden 30 santimetre daha yüksek.

 

0