Arnavutluk’ta zafer Sosyalist İttifakın

Arnavutluk’ta yapılan genel seçimler sonrasında muhalefetteki Sosyalist Parti liderliğindeki ittifak zaferini ilan etti. Oyların yaklaşık yüzde 94’ü sayıldı.

Sosyalist Parti liderliğindeki ittifak, 140 üyeli parlamentoda 84 sandalye kazandı. İktidardaki Demokrat Parti ise 56 sandalye elde edebildi.

Edi Rama liderliğindeki Sosyalist Parti taraftarları sokaklara dökülerek seçim zaferini kutladı.

Edi Rama da yaptığı açıklamada Arnavutluk’un Avrupa Birliği hedefinde kararlı olduğunu vurguladı.

Rama, belediye başkanlığı döneminde başkent Tiran’ın yeniden yapılanmasında sağladığı başarıyı ülkenin geneline yayma sözü de verdi.

Oy kullanma hakkına sahip 3 milyon 100 bin Arnavut parlamentodaki 140 yeni milletvekilini seçmek için sandık başına gitti. Ülkede 4 bin 200’e yakın seçim biriminde sabah saat 07. 00’da oy kullanma işlemi başladı. Demokratik Partisi Başkanı Salih Berişa ve Sosyalist Parti Başkanı Edi Rama oylarını Tiran’da kulandı. Sandıkların kapanacağı saat 20.00’ye kadar oy kullananların oranının yüzde 50’lerin üzerinde olması bekleniyor.

Arnavutlukta yapılan genel seçimlere 67 siyasi parti katılıyor. Seçimlere, Salih Berişa’nın başında bulunduğu Demokart Partisi (DP) liderliğinde oluşturulan ve 25 siyasi partinin katıldığı ‘İş, Refah ve Entegrasyon’ isimli sağ koalisyon ile Edi Rama’nın başında bulunduğu Sosyalist Parti (SP) liderliğinde oluşturulan ve 40 siyasi partinin katıldığı ‘Avrupalı Arnavutluk İttifakı’ isimli sol bileşimin yanı sıra, iki siyasi parti katılıyor. Seçimler öncesinde yapılan anketlere göre seçimler, İş, Refah ve Entegrasyon isimli sağ koalisyon ile Avrupalı Arnavutluk İttifakı isimli sol bileşim arasında geçecek. Anket sonuçlarına göre, bu iki siyasi koalisyonun oy oranları birbirine çok yakın. Saat 20’de sandıkların kapanmasından sonra oy sayımına geçilecek.

Pazartesi sabahı ilk sonuçların açılması bekleniyor. 4 yıl önceki seçimlerin olaylı geçmesi nedeniyle, Arnavutluk İçişleri Bakanlığı, seçim gününde herhangi bir olay yaşanmaması için, Tiran’daki büyükelçilik binalarının ve devlet kurumlarının Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri tarafından korunacağını ve bu önlemlerin 25 Haziran’a kadar süreceği duyurdu. Seçimler, ise 8 bini yerli toplam 9 bin gözlemci tarafından takip ediliyor.

Seçimler, ülkedeki ABD, Avrupa Birliği ülkeleri ve diğer ülke büyükelçiliklerinde görev yapan görevliler tarafından da yakından izleniyor. Uluslararası basın organlarının yoğun ilgi gösterdiği seçimler, Arnavutluk’un AB üyelik süreci başta olmak üzere birçok konuda önemli bir sınavı olarak gösteriliyor.

ÇATIŞMA ÇIKTI: 1 ÖLÜ, 1 AĞIR YARALI

Arnavutluk’un Laç kentinde oy kullanma sırasında Sosyalist Parti sempatizanı ile Demokrat parti sempatizanı arasında medya gelen sözlü sataşma silahlı çatışmaya dönüştü.

Sosyalist Parti sempatizanı, silahıyla 43 yaşındaki D.S.’yı öldürdü. Bu sırada, öldürülen D.S’nin yakınları Sosyalist Partisi sempatizanını ağır yaraladı.

0