NEYMİŞ BU ŞERİAT!

ImageBugün San Francisco da yaşayan bir Mısırlı arkadaşımla sohbet ettik. Oradaki durumun medyadakinden çok daha ciddi olduğunu anlattı ve dünkü olaylarda 300 kişi değil yaklaşık 2500 kişinin öldüğünü söyledi. Cuntanın inanılmaz bir sansür ile oradaki bu vahim katliamı örtmesi bir yana süregelen durumun çok korkunç olduğu görülüyor. Dünyadaki en zalim en katliamcı rejimler cuntalar ve faşist rejimler olmuştur. Ve onların her zaman yarattığı öcüler olmuştur. Bu kitleleri ve dünya kamu oyunu manipüle etmek için yaratılmış öcüler kimi zaman yahudiler (Nazilerin gerekçesi) kimi zaman komünizm (mesela Endenozya, Türkiye) kimi zaman da şeriat gelecek korkusu (Türkiye ve Mısır) ölmüştür. Neticede bu öcüler çoğu zaman gelmemiş ama milyonların canı bu öcüler gelmesin diye gitmiştir. Bu yöntem hala malesef geçerlidir. Evren cuntası 12 Eylülü takıp eden her gün TV lerde 12 eylül öncesine döneriz, komünistler gelir, MSP şeriat getirir ile uzun süre halkı manipüle etti, Celal Bayar ha bire bu kış komünizm gelir diye korku salmaya çalışırdı, bugün de Mürşi işte Mısırda bu öcü. Dünyada hiç bir şeriat rejiminin bir tek Hitlerin katliamlarının yüzde biri kadarını katletmediğini not düşelim bu arada. İran rejiminin Irak savaşındaki kendi kayıpları ve ırakın kayıplarını toplasanız Hitlerin vahşetinin onda birine ulaşmaz.

İttihat ve Terakki mi şeriatçıydı yoksa onun devamı M.Kemal mi? Milyonları katlederken din adına mı yaptılar? Özel hayata karışmakmış güldürmeyin yahu… Evinde sol yayınları bulunduranları onlarca yıl hapise atmak özel hayata müdahele değil miydi? Türkçe halk müziği dinlemeyi, Kurdceyi, Lazcayı yasaklamak, zorla şapka giydirmek özel hayata müdahele değil öyle mi? Köyleri basıp kadınların zorla çarşafını çıkarttırmak devrim ama özel hayata müdahele değil, Rakı içmeyi zorlaştırmak özel hayata müdahele. Kimi neyle kandırıyorsunuz? Köyleri basmak, evleri yakmak, köylüye bok yedirmek özel hayata müdahele değil… o köylerin özel hayatı yoktu çünkü… Daha çok sayarım dileyen varsa. Faşizmler arasında tercihe zorlamak faşizmler arasında taraf olduğunuzun itirafıdır.

Müslim Brothers yani müslüman kardeşler / Mısır siyasi yapısı onlarca yıl dünya tarafından illegal ve radikal bir terörist örgüt olarak bilindi çünkü Mübarek rejimi hep öyle anlattı dünyaya. Halbuki müslüman kardeşler / mısır AKP den biraz daha müslüman ve biraz daha dürüst bir radikal siyasi parti, oluşumdu. Sonra Mübarek gidince seçimleri alevere-dalavere ila kazanmaya çalışan cunta kendi ayağına kurşun sıktı çünkü ikinci tura kaldıklarında muhaliflerin bir kısımı sırf cunta adayı seçilmesin diye Mürşi ye oy verdi. Ve olanlar oldu cunta bu yenilgiyi bir sonraki sandığa kadar beklemeden telafi etmek istiyordu ve alt yapı da hazırdı. Mürşinin anti-demokratik anayasa girişimleri, Tayyibin ilk senelerdeki uyanık yöntemleri yerine alenen hızla politikalarını uygulamaya kalkması daha önce yanında olanları da hoşnutsuzlaştırdı ve sokaklar rütbeliler ve rütbesizlerce dolmaya başladı. Ama bu suni halk ayaklanması cuntayı başarmakla birlikte saman alevi gibi söndü. Kimse bu insanlar şimdi nerede diye sormuyor. Bir kısmı cuntanın askerleri ile birlikte ellerinde silah ve demirlerle mürşi yanlısı ve cunta karşıtlarına saldırıyor ama büyük bir kısmı evlerine çekildiler çünkü durumun vehameti ortaya çıktı. Mısırda faşist bir cunta var ve muhalif olan herkesi katlediyor, işkenceden geçiriyor ve artık onlarca, yüzlerce değil binlercesini bir günde öldürmeyi göze alıyor. Ama unutulan bir şey var, müslüman kardeşler Mısır da çok köklü bir yapı ve hiç bir yere gitmeyecek.

1185895_10201659344154430_31224665_nBu vahşet sürecinde hala cunta mı acaba, ama öbürleri de şeriat istiyor diye laga-lüga yapanlar siyasi ahlaksızlardır. Dini rejimlere, şeriat elbiseli faşizmlere ilk baş kaldıracaklar elbette sosyalistlerdir ve hatta en ılımlısı ve en anti-kapitalistiyle bile yan yana geleceği zaman en dikkatli olması gerekenler sosyalistlerdir. Ama aynı zamanda sosyalistler doğru analiz yapmakla, dünyayı doğru anlamakla ve anlatmakla, adil olmakla yükümlülerdir. Merak ediyorum cunta yönetimi aldığında devrim oldu diyen sol partiler bu binlerce insanın hangi devrime kurban gittiğini nasıl izah ediyor. Bilen, okuyan varsa lütfen bilgilendirsin.

John Hudai Gödel
0