10 ARALIK…Unutmadık,Unutturmayacağız.не забравени,Забравете не

1476032_674885445884896_1410811271_nBu sürgün ve soykırım anısına bizler diasporada yaşayan Pomaklar 10 Aralik 1877 tarihini belleklere kazımak zorundayız.

10 Aralik 1877 tarihinde Osmanlı orduları Plevneyi kaybetmişlerdir ve o tarihten sonra yakın tarihin en buyuk sivil katliamları başlamıştır. Tum uluslararası kaynaklar da belirtiyorki , Osmanlı ordusu Plevnede yenildikten sonra dahılmış ve Edirneye kadar hızla cekilmiştir.
Oysa dunyada normal savaşlarda, sivil kayıplar ordular arası yapılan savaşlarda yaşanan kayıplardan oluşmaktadır.Bu savaşta ise , bunun tam tersi yaşanmıs ve 1877 tarihindeki bu savaşta Rus ordularının karşısında Osmanlı ordusu kalmamıştır.Karsışında kalan sivil halk vardı.Büyük bir Pomak katliamı evvela Plevne duştukten sonra Plevne veya Lofca Pomakları denilen bölgede yasanmaya baslamıstır.200bin Pomak ilk katliamlarda yok edilmiştir,kalan 100 binlerde yollara düşmüştür.Savaş öncesi 100lerce köyleri kasabaları olan Pomaklar,savaş sonrası Lofca bölgesinde 3-4 e duşen köyleri kalmıştır(bu köylerde sonradan korkarakta olsa geri dönenlerin yeniden kurdugu köylerdir) 

İnsanlık tarihi Balkanlarda yaşanan Pomak Halkına olan bu utanç tarihini unutmayacaktır. Pomak Halkına bu saldırılar halen devam etmektedir. Dünya Ülkelerinin İnsan Hakları Beyannamesinin uyacaklarını umuyoruz.

Pomaklar geri çekilmedi. Osmanlı, Pomakları terk ve teslim etti ve Pomaklar aynı yörede yaşamaya ve ezilmeye devam etti. Hatta Bulgarların resmi rakamlarına göre yaklaşık 200,000 bin Pomak katledildi, bir o kadarı da Hıristiyanlığa zorla geçirtildi. Kaçabilenler Türkiye’ye kaçtı ve bölgede Pomak çoğunluk kırılmak istendi ve kırıldı. Osmanlılar Pomak devletini Bulgarlara gümüş tepsi içinde sundular!


RUSYA-BULGARİSTANDAN UTANÇ TARİHLERİ İÇİN ÖZÜR BEKLİYORUZ


Pomak Timraş Cumhuriyetini kuranlara selam olsun.
http://pomaknews.com/?p=6616

2+