Stockholm’de gösteriye faşist saldırı: 3 yaralı, 28 gözaltı

e4649aabbf310193a95b595997bc1633_original(1)Stockhom’de dün düzenlenen binlerce kişinin katıldığı ırkçılık karşıtı gösteriden bir gün sonra Kärtorp semtinde düzenlenen bir gösteriye ırkçı ve faşist bir grup şişe, bengal ateşi, taş, sopa ve bıçaklarla saldırdı. Saldırıda biri polis üç kişi yaralanarak hastanaye kaldırılırken, polis 28 kişiyi gözaltına aldı.

Stockholm’un güneyinde bulunan bazı semtlerde ırkçıların bildiri dağıtmaları ve metro istasyonlarına gamalı haç çizmelerine tepki gösteren semt halkı ırkçılığı protesto etmek için bir gösteri örgütledi. Semtte bulunan meydanda toplanan polise göre 500, organize edenlere göre 800 kişinin katıldığı gösterinin başlamasından hemen sonra siyah elbiseler giymiş, yüzleri maskeli 50 kişilik bir ırkçı grup ansızın ortaya çıkıp gösteriye katılanlara taş, bengal ateşi ve şişe atmaya başladı.

IRKÇILAR YAŞLILARA VE ÇOCUKLARA SALDIRDI

Gösteriye katılan bir grubun ırkçıların üzerine yürümesi üzerine çıkan kavga ve çatışma sonucu biri polis üç kişi yaralandı. Hazırlıklı oldukları anlaşılan ırkçıların göstericilere bıçak, demir çubuk ve sopalarla saldırdıkları belirtiliyor.

Saldırı sırasında meydanda hamile kadınlar, çocuk arabalı aileler ve yaşlıların da bulunmasının ilk başta paniğe yol açtığı, ancak daha sonra toparlanan göstericilerin hep birlikte faşistlerin üzerine yürürerek “Semtimizde ırkçıları istemiyoruz” sloganları atmasından sonra ırkçıların ormanlık alana kaçtıkları belirlendi.

Faşist saldırıyı duyan semt halkından bir kısmının evlerinden çıkarak gösteriye ve faşistlerin kovalanmasına katıldıkları belirtiliyor. Saldırı sırasında merydanda çok sayıda yaşlı ve çocuk olduğunu söyleyen bir kadın yanına 6 çocuğu alarak bir mağazaya sığındığını ve çocukların tamamının korkudan ağladıklarını söylüyor.

IRKÇILARI SEMTİMİZDEN KOVARAK ZAFER KAZADIK

70 yaşlarındaki bir gösterici de kendilerine saldırılabileceğini hiç düşünmediğini, bu nedenle başta büyük panik yaşandığını ancak halkın hep birlikte ırkçıların üzerine yürüdüğünü aktardıkan sonra “Irkçılara boyun eğmeyeceğimizi, geri adım atmayacağımızı gösterdik. Onları semtimizden kovarak zafer kazandık” diyor.

Polisin basın sözcüsü gösterinin barışcıl bir gösteri olduğunu, gösteriye yönelik bir tehdit bulunmadığı için saldırı sırasında 10 polisin görev yaptığını ve böylesi saldırıların daha önce yaşanmadığını söylüyor. Gösteriyi örgütleyenler ise ırkçı ve faşistlerin barışcıl gösterilere saldırmaların ilk olmadığını ırkçı ve faşist İsveçlilerin Partisi ile Direniş Hareketi’nin İsveç’in bazı illerindeki barışcıl gösterilere saldırdıklarını hatırlatıyorlar.

IRKÇI FAALİYETLERDE ARTIŞ

İsveçlilerin Partisi adlı ırkçı ve faşist parti saldırının ardından internet sitesinde parti üyelerinin bulunduklarını doğruladı. Aynı partinin üyeleri geçtiğimiz aylarda Nyköping ve Örebro illerinde yapılan gösterilere saldırmış ve iki ırkçılık karşıtını bıçaklamışlardı.

Irkçı, yabancı ve faşist hareketleri izleyip kamuoyunu bildirmek amacıyla kurulan EXPO dergisi geçtiğimiz aylarda ırkçı hareketlerin eylem ve faaliyetlerinde büyük bir artış olduğunu, en etkin ve saldırgan grubun İsveçlilerin Partisi olduğunu açıklamıştı.

EXPO’nun belirlemelerine göre ırkçı faaliyetler bir önceki yıla kıyasla 2012 yılında % 24 artış göstererek 1824’e yükseldi. Bunun 1024’ü bugünkü saldırıyı gerçekleştiren İsveçlilerin Partisi tarafından gerçekleştirildi.

Murat Kuseyri / Stockholm

 

0