Maden devi sahibine idam cezası.

740027Çin’de madencilik sektöründeki en büyük şirketlerden birinin sahibi Liu Han ve kardeşi Liu Vey’e, idam cezası verildi. Liu Han’ın başında eski istihbarat şefi Zhou Yongkang’ın bulunduğu mafya örgütlenmesinin önde gelenlerinden olduğuna inanılıyor.

Çin’de madencilik sektöründeki en büyük şirketlerden olan Hanlog Group’un sahibi Liu Han ve kardeşi Liu Vey’e, “organize suç örgütü kurmak ve yönetmek” suçlarından idam cezası verildi.

Xinhua’nın haberine göre, Liu kardeşler mahkeme tarafından, “adam öldürme, suç örgütü kurmak ve işletmek” suçlarından ölüm cezasına çarptırıldı.

Mahkeme ayrıca Liu kardeşlerin mal varlıklarına el konulduğunu ve siyasi haklardan mahrum edildiğini açıkladı.

Çin’de son yıllardaki en büyük organize suç ve mafya soruşturmalarından biri olarak kabul edilen dava kapsamında 36 kişi, “cinayet, saldırı, adam kaçırma ve rüşvet” gibi suçlardan yargılandı.

Liu kardeşlerin yanı sıra sekiz kişinin daha idama mahkum edildiği, bunlardan beşinin iki yıl ertelemeli olduğu bildirildi. Sanıkların dördüne müebbet, 22’sine ise çeşitli hapis cezaları verildi.

Hapis cezası alanlar arasında üç memurun da bulunduğu ve bunlara 11 ila 16 yıl arasında çeşitli hapis cezaları verildiği kaydedildi.

Ancak, mafya örgütlemesinin esas lideri olduğu sanılan eski istihbarat başkanı Zhou Yongkang’a halan dokunulmaması dikkat çekti. Eski Siçuan eyaleti valisi Yougkang 2003 yılında kamu güvenliği bakanı oldu. Yougkang’ın soruşturulduğu söylentileri yayılsa da resmi olarak her hangi bir soruşturma söz konusu değil.

Çin’in güneybatısındaki Sıçuan eyaletinin en büyük özel girişimlerinden olan Hanlong Group’un, madencilik başta olmak üzere, enerji, finans, elektrik ve gayrimenkul sektörlerinde dev işletmeleri bulunuyor.

0