”Pomak Alfabesi”Kitabı Dünya Alfabeleri Arşivine Alındı.

alfabe arsiviPomak halkının ve dilinin tanınması ve uluslararası alanda kabul edilmesi mücadelesi yeni bir basamak daha yükseldi.
Letonyanın devlet nişanı sahibi ünlü filolog Juris Cibuls tarafından hazırlanan devletleşmemiş halkların ilk alfbe kitapları arşivine Pomak Enstitüsünce yayınlanmış olan Pomak Alfabesi kitabına da yer verildi ve Pomak dilinin tanıtım başlığı” Ne yunan, Ne bulgar, Ne türk” oldu.

Ünlü filolog dünyanın çeşitli coğrafyalarından değerlendirmeye değer gördüğü 60 alfabe arasına Pomak dilininin de girmesi gerektiğini düşünerek arşive Pomaklar ve Pomakça da alınmıştır. Bu gelişmenin Pomak dilinin başlı başına bir dil olarak varolma çabasına büyük bir katkı sunarak Pomakçanın kendi başına bir dil olduğunun güçlü temellerininden birisi olacaktır.

Ayrıca ünlü Filolog Juris Cibuls özel olarak Pomak Enstitüsünün dönem başkanı ibrahim kenar’a özel bir mektup ta yollayarak Pomak dilinin Letonyadaki Ünv. lerin filologi kürsülerinde Pomak dilinin tanıtımının yapılmasını talep etmiştir.

Dünya alfabeleri arşivine Pomak alfabesininde kabul edilmiş olması herkeze kutlu olsun.

1+