Sazlımalkoçlular tren seferlerini geri istiyorlar…

Sazlımalkoç Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği, geçtiğimiz yıl kaldırılan İstanbul Kapıkule arasında işletilen Trakya Bölgesi yolcu tren seferleri ve bağlantılı seferlerinin tekrar başlatılması için imza kampanyası başlattı…

d1ac0f3f0faf8609d23b8fbba8679611Pomak halkının da yaşadığı Sazlımalkoç Köyü  geçtiğimiz yıl kaldırılan İstanbul Kapıkule arasında işletilen Trakya Bölgesi yolcu tren seferleri ve bağlantılı seferlerinin tekrar başlatılması için imza kampanyası başlattı. Bir ay sürecek olan kampanyada toplanan imzalar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına gönderilecek.

Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Sazlımalkoç Köyünde 2011 yılında kurulan ” Sazlımalkoç Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği” Trakya bölgesi yolcu tren seferlerinin bir an önce başlaması için Trakya genelinde 11 Eylül 2014 -11 Kasım 2014 tarihleri arasında, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına gönderilmek üzere, imza kampanyası düzenledi.

Sazlımalkoç Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, “12 Ekim pazar günü kampanyamız Çorlu belediye meydanında sürdü. Halkın yoğun ilgisinin olduğu görülmektedir, çünkü tüm bölgede ulaşım açısından ileri derecede mağduriyet bulunmaktadır” denildi.

Z16_pavli-s.musellim-tren-kampanya1 Mart 2013 tarihinde İstanbul Kapıkule arasında işletilen Trakya Bölgesi yolcu tren seferleri ve bağlantılı seferleri iptal edildiği hatırlatılan açıklamada, “Bu seferlerin iptal edilmesiyle birlikte bölgede yaşayan bizler büyük işçi kentleri olan Lüleburgaz, Çorlu ve Çerkezköy başta olmak üzere iş yerlerimizin bulunduğu bölgelere ve köylerimize ulaşımda maddi ve manevi sıkıntılar yaşamaya başladık. Söz konusu hatta yük trenlerinin çalışmakta olduğu aşikardır. Kapıkule-Uzunköprü’den İstanbul’a kadar onlarca köy ve kent durağı olan bu hattaki tren seferlerinin bir an önce başlamasını istiyoruz” denildi.