PODEF; ”Pomak Türkleri ifadesi yanlıştır,Pomaklar Pomaktır,Türk yada Bulgar Müslümanı değildir…”

Pomaklar her yerde Pomaktır. Pomak Türkleri ifadesi yanlıştır. Federasyonumuzun yedi üye derneği vardır, sadece bir derneğin ünvanında bu Pomak Türkleri ifadesi geçmektedir. Bu da düzeltilecektir.
46477Ajans Bg den Gazeteci Nahit Doğu’nun Federasyon başkanıyla yaptığı röportaja göre  “Türkiye’de 25 ilde 2.5 milyon Pomak yaşıyor. Balkan ülkelerindeki diğer Pomaklarla aynı soydan geliyor, aynı dili konuşuyor, aynı kültürü yaşıyoruz ve kardeşiz. Pomaklar her yerde Pomaktır. Pomak Türkleri ifadesi yanlıştır. PODEF’in böyle bir söylemi yoktur, hiçbir zaman da olmamıştır. Federasyonumuzun yedi üye derneği vardır, sadece bir derneğin ünvanında bu Pomak Türkleri ifadesi geçmektedir. Bu da düzeltilecektir. Bizler Türkiye de yaşayan Pomaklarız. Türkiyeli Pomaklar diyebiliriz. Benim anadilim Pomakça. Türkçeyi ilkokulda öğrendim. Pomaklık için herkesin şahsi ve farklı fikirleri olabilir. “de.
Bundan da anladığımız Federasyonun üyesi olan İnegöl Pomak Türkleri Derneği ismindeki Türk ibaresini kaldıracak demektir. Pomak camiasına hayırlı olsun .
[superbutton link=”http://ajansbg.blogspot.se/2014/11/pomaklar-sadece-pomaktr.html” title=”” image=”” class=”sprbtn_green” target=”_blank” rel=””]kaynak[/superbutton]
0