Pomak kökenli Ševket Čapacijev Uzay yolculuğu için beklemede.

FB_IMG_1428394641937Uzun yıllardan bu yana Amerika’da yaşayan Pomak kökenli Şevket Çapaciyev  Virgin Galactic adlı İngiliz şirketinin 2009 sonunda yapmayı planladığı uzay yolculuğuna katılmak için başvurdu.

Pomak  olan Çapaciyev’in 1963 yılında Bulgaristan’dan Yunanistan’a yasadışı yollarla geçtiği oradan da Amerika’ya gitmiş. Halen Bulgaristan vatandaşı olan Çapaciyev Chicago eyaletinde yaşıyor. Ülkenin en önemli gazetelerinden 24 Saat, Şevket Çapaciyev’in haberini “Bulgar vatandaşı uzay yolculuğu için 200 bin dolar verdi” başlığıyla haberi manşetten verdi.

Gazetenin haberine göre Çapaciyev uzay yolculuğu için şunları söyledi:
“Uzay yolculuğunda beni 182. sıraya kaydettiler. Aslında ilk 100 için başvuruda bulmuştum. Ama yer yokmuş. Uzaya gidecek ilk kafilede yer kalmayınca ikinci kafileye alındım.

Önce eğitim sonra yolculuk

2005 yılından beri bu yolculuk için bilet satan Virgin Galactic’in listesi tamamen dolu. Her biri 6 yolcu ve iki pilot taşıyacak uzay gemileriyle yaklaşık iki buçuk saat sürecek yolculuğa çıkmadan önce yolcular, sağlık kontrolünden geçirilecek ve ‘NASTAR’ isimli eğitim merkezinde uçuş öncesi üç günlük bir eğitim alacaklar.

0