Pomak Enstitüsü başkanı İbrahim Kenar ; Oylarımız HDP’ye dedi.

IMG_6102Merkezi İsveç’te bulunan Pomak Enstitüsü Başkanı İbrahim Kenar Stockholmde gazeteci Murat Kuseyriy ile yaklaşan seçimler hakkındave Pomak halkının tavrının ne olması gerektiği üzerine bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan bu görüşmede Pomak Enstitüsü başkanı İbrahim Kenar,” Pomak kimliği, dili ve kültürünü savunan tek partinin Halkların Demokratik Partisi olduğunu belirterek, 7 Haziran seçimlerinde HDP’ye destekleyeceklerini açıkladı.”

Seçimlere “Yeni Yaşam” şiarıyla hazırlanan HDP’ye farklı toplumsal kesimlerden destek açıklamaları gelmeye devam ediyor. Merkezi İsveç’te bulunan Pomak Enstitüsü Başkanı İbrahim Kenar, Pomak kimliği, dili ve kültürünü savunan tek partinin Halkların Demokratik Partisi olduğunu belirterek, 7 Haziran seçimlerinde HDP’yi destekleyeceklerini açıkladı. Diasporada yaşayan tüm Pomaklara HDP’ye oy verme çağrısı yapan Kenar, bazı adayların seçimlere ilk kez Pomak kimliğiyle katılacaklarını dile getirerek, “Bugüne kadar Pomak halkı yoğun bir asimilasyon politikasına uğramasının sonucu, kendini öz Türk olarak gördüğü için Pomak kimliğini, dilini gündeme getirmeyi aklına bile getiremedi” dedi.

‘Pomaklar Kürtlerin mücadelesinden etkilendi’

Pomakların yoğun olarak yaşadıkları Trakya Ergene Havzası’nın CHP’nin oy deposu olduğunu söyleyen Kenar, “Pomaklar cumhuriyetçi ve devletçi tutumları olduğu kimliğinin inkarını rahatsız edeci bulmuyor. Ama son 10 yıl içinde ciddi gelişmeler oldu. Pomaklığını inkar eden köyler artık Pomağız demeye başladı. Kimlik daha çok Kürtlerin mücadelelerinden etkilenmenin sonucu. Bazı Pomaklar bizim de ayrı bir dilimiz ve kimliğimiz var demeye başladı” dedi.

Kenar: AKP ve CHP, HDP’nin listesinden etkilendi

Çanakkale ve Edirne gibi kentlerde Pomak dernekleri kurulduğunu söyleyen Kenar, HDP’nin Kırklareli birinci sıra adayı Emine Nilüfer Ataman’ın Pomak olmasının kendileri için önemine işaret etti. AKP ve CHP gibi partilerin, HDP’nin listesinden etkilendiğini belirten Kenar, bu nedenle CHP’nin listelerinde Pomak, Ermeni ve Roman adaylara yer vermek zorunda kaldığını söyledi.

IMG_7693HDP ‘Neyse öyle kabul ediyorum’ diyor

Kenar, şunları kaydetti: “Pomaklara AKP İslami ideoloji, MHP Türklük ideolojisi, CHP Kemalist ideolojiyi sunuyor ve kabul etmelerini istiyor. Ama HDP hiç bir şey sunmuyor. Neysen öyle kabul ediyorum diyor. Pomak kimliğinle bana gel, ne olduğuna sen karar ver. Bu nedenle de HDP çekim gücü oluyor. HDP’nin tutumundan dolayı CHP başka etnik kökenlerden, Romanlardan bir aday göstermek zorunda kalıyorsa, HDP zaten umut vermiş demektir. Bu bile tek başına HDP’nin başarılı olduğunu gösteriyor. Bu HDP’nin Türkiye halkları ve kadınlara olan en büyük armağanıdır.”

7 Haziran seçimlerinde HDP’ye oy verilmesi çağrısında bulunan Kenar, “Eğer Pomak halkı, Pomak olarak var olmak istiyorsa HDP’ye oy vermeli. Pomaklar diğer halklarla birlikte eşit şekilde kimliğini açıkça ortaya koyarak yaşamak istiyorsa, tek seçenekleri HDP’dir” şeklinde konuştu.

STOCKHOLM / MURAT KUSEYRİ

10 / 04 / 2015

0