Makedonya da silahlı çatışma, 8 Polis öldü 37 polis yaralı !

29247173Makedonya’nın Kumanova kasabasında polis güçleriyle silahlı bir grup arasında yürütülen şiddetli çatışmada 8 polis hayatını kaybederken 37 polis yaralandı, 14 silhlı kişi  ise ölü bulundu.

Makedonya İçişleri Bakanlığı sözcüsü İvo Koteski yaptığı basın toplantısında Kumanova’da yürütülen silahlı çatışmalar hakkında son bilgileri paylaştı. Makedonya Polisinin silahlı grupa karşı yürüttüğü operasyon sonucu 8 polisin hayatını kaybettiğini, 37 polisin yaralı olduğunu açıkladı.

“Diva Naselba” bölgesinde zor şartlar altında yürütülen operasyonda sözkonusu silahlı guruptan  14’ü nün ölü olarak ele geçirildiğini, silahlı grubun Kosova vatandaşı 5 kişilik lider kadrosunu tespit ettiklerini ve bunlardan 3 kişinin polis güçlerine teslim olduklarını söyledi.

ÇATIŞMAYA GİREN GURUPTAN 3O KİŞİNİN TESLİM OLDU İDDİASI.

İvo Koteski, şiddetli çatışmalardan sonra gizlendikleri yerlerden çıkarak 30’un üzerinde gurup üyesinin beyaz bayrak açarak teslim olduğunu da iddia etti. Bölgede evlerin aranmasına devam edildiğini söyleyen İvo Koteski, teröristlerden ölü sayısının artabileceğini de hatırlattı. Şimdiye kadar sivil vatandaşlardan hayatını kaybetmiş veya yaralanmış kişiler hakkında bilgiye ulaşmadıklarını da açıkladı.

İKİ GÜN YAS İLAN EDİLDİ

Makedonya hükümeti ölen polisler için 2 gün yas ilan ederken, Moskova ziyaretini yarıda kesen Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov olayların ciddiyetini göz önünde bulundurarak Milli Güvenlik Kurulunu toplantıya çağırdı.

“8 BİN KİŞİ ÖLEBİLİRDİ”

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski de düzenlediği basın toplantısında, olaylardan dolayı hayatının en zor 2 gününü yaşadığını ifade ederken operasyonun 28 saat sürdüğünü ve 8 bin kişinin ölümü engellendiğini söyledi. Polis güçlerinin, devlet ve kamu binalarına saldırı planladıkları 40’ın üzerinde iyi silahlı bir grupla karşı karşıya geldiğini iddia etti.

 

 

0