Işık saçan bitkiler gelecekte evlerimizi aydınlatacak!

1409772189_img20140903221130Bilim adamları yıllardır sentetik biyoloji, genetik mühendisliği ve parlama özelliğine sahip canlıları bir araya getirerek, yeni bir sürdürülebilir ışık kaynağı oluşturmayı amaçlıyor. Yıllardır yapılan uzun soluklu çalışmalar artık ilk meyvelerini vermeye başladı. Yapılan yenilikçi deneyler, bir gün evlerde lamba yerine ışık saçan bitkiler kullanılmasını sağlayacak nitelikte.

Glowing Plants (Işık saçan bitkiler) isimli projenin araştırmacılarından Antony Evans, sentetik biyoloğu Omri Amirav-Drory ve bitki uzmanı Kyle Taylor, proje kapsamında ideal DNA dizilimini keşfederek istedikleri parlaklıkta ışık yayacak bitkiler büyütmeyi ve bu bitkileri tohum haline getirip insanlığa sunmayı amaçlıyor. Çalışmalar ilk olarak ateş böceğinden esinlenilerek başladı.

1409772128_img20140903221145Ateş böceğinin parıldamasına sebep olan lusiferaz-lusiferin adlı gen bitkilere transfer edilerek ateş böceği gibi parıldayan bitkiler elde edildi. Projede araştırmacılar, aynı sistemin bitkilerde işe yaraması için bir grup bakteriyi kullandı. Bakterinin genetik özelliklerinin bitkiye aktarılması sonucu proje amacına ulaştı ancak bu aktarım bitkinin sağlığını tehdit ettiği için çalışma henüz tamamlanmadı. Şu an üzerinde çalışılan bu proje oldukça gelecek vadeden bir çalışma olarak görülüyor.

1409772100_img20140903004433Tayvanlı bilim insanları, bir gün sokak lambalarının yerine geçebilecek, parlayan ağaçlar kullanabilmek için yaptıkları deneylerde, suda yaşayan birbitkiye altın nano parçacıklar nakletmiş ve bitkinin parlamasını sağlamış.BioLED ismi verilen bu teknolojinin keşfi ile beraber, Amerikalı araştırmacılar bitkilere büyürken parlama özelliği kazandırmak, büyüdükçe daha çok ışık saçmalarını sağlamak ve bitkilerin parlaklık derecesini istedikleri seviyede tutmak için çalışmalara başladılar.

0