23 STÖ’ten İsveç-Türk Federasyonu’na nefret suçundan suç duyurusu

“İsveç Türk Federasyonu son 7 yıldan bu yana İsveç’te yaşayan Ermeni, Süryani ve Kürtlere yönelik ırkçı ve nefret içerek söylem ve eylemler düzenlemektedir.”

bulentok_1345158027_58Aralarında Stockholm Pomak Enstitüsü , Asuri Soykırım Araştırma Merkezi (Seyfo Center), soykırım karşıtı insan hakları örgütü Kurdicide Watch CHAK, , Stockhom Kürt Enstitüsü, Södertälje Mor Augin Derneği, Stockhom Mezopotamya Dayanışma Derneği, Husby KIBELE Kadın Derneği, Borlänge Kürt Kültür Derneği, Dalarna Alevi Kültür Merkezi, Amara Kürt Kadın Meclisi, Asuri-Süryani-Keldani Derneği, İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi, Kadın Barış İnisiyatifi ve Maraşlılar derneği Tavder’in de aralarında yer aldığı İsveç’te çalışma yürüten 23 sivil toplum örgütü, Cumhuriyet Savcılığı ve Polise başvurarak İsveç Türk Federasyonu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Başvuruda, İsveç Türk Federasyonu’nun Kürt, Asuri-Süryani ve Ermeniler karşı pek çok kez provokatif ve halkları karşı karşıya getirmeye çalışan eylemler ve ırkçı söylemlere başvurduğu belirtiliyor ve Federasyon hakkında ırkçılık ve nefret suçu işlemekten soruşturma açılması talep ediliyor.

Başvuruda aşağıdaki görüşlere yer veriiyor:

“İsveç Türk Federasyonu son 7 yıldan bu yana İsveç’te yaşayan Ermeni, Süryani ve Kürtlere yönelik ırkçı ve nefret içerek söylem ve eylemler düzenlemektedir.

İsveç’te barış içinde ve kardeşce yaşayan Türk, Kürt, Süryani ve Ermeniler arasında nifak tohumları ekmeye çalışmakta ve Türkleri diğer halklara karşı kışkırtmaktadır.

İsveç Türk Federasyonu’nun ana görevi İsveç’te yaşayan Türkiyelilerin sorunlarına çözüm getirmek ve ırkçılığa karşı mücadele etmek olmasına karşın üyelerinin sorunlarıyla ilgilenmek yerine halkları karşı karşıya getiren çalışmalar yapmaktadır.

Son 7 yıl içerisinde Türk Federasyonu İsveç’te ırkçılık ve yabancı düşmanlığına yönelik tek bir açıklama, etkinlik ve çalışma yapmamışken, Kürtler, Ermeniler ve Asurilere yönelik onlarca etkinlik örgütlemiştir.

Türk Federasyonu’nun internet sayfası Kürt, Asuri ve Ermenileri hedefleyen yazı ve resimlerle dolup taşmaktadır.

Türk Federasyonu bunları Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği ile eşgüdüm içerisinde yürütmektedir. Fedarasyon Başkanı Hasan Dölek 2012 yılında AKP Hükümeti tarafından AKP’nin lobi örgütü olan Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kuruluna atanmıştır. Dölek Türkiye’de 2015 Haziran’ında yapılan seçimlerde AKP’den aday adayı olmuştur.

Türk Federasyonu’nun  Kürt, Ermeni ve Süryanilere karşı terör ve soykırımına karşı mücadele bahanesiyle örgütlediği gösterilerde Dölek’in ırkçı, kışkırtıcı ve nefret içeren söylemlerde bulunduğunu gösteren pek çok film ve haber Youtube ve medyada yer almıştır.

Ancak son dönemde Türk Federasyonu’nun ırkçı ve nefret içerek söylemlerinde, Ermeni-Süryani ve Kürtlerin gösterilerini provoke eden çalışmalarında bir artış olmuştur.

1,5 milyon Ermeni ve Süryani’nin katledilmesinin 100. Yılı dönümü 24 Nisan 2015 günü Ermeni, Süryanilerin birlikte Stockholm’de yaptıkları gösteri Türk Federasyonu tarafından provoke edilmiştir. Türk Büyükelçiliğini savunma bahanesiyle çağrı yapan Türk Federasyonu soykırım karşıtlarının gösteri yaptığı Türk Büyükelçiliği önünde ırkçı ve nefret içeren sloganlar atmıştır.

İsveç Polisi Türklerle Asuri, Ermenileri karşı karşıya getirmeyi amaçlayan Türk Federasyonu’nun bu provokasyonununu engellemek için takviye istemek zorunda kalmıştır. Federasyon başkanı Dölek’in kendisi Büyükelçilik önündeki eylemde yer almıştır.

20 Haziran günü Türkiye’nin Suruç ilçesinde Kobanê’ye elbise ve çocuklara oyuncak götürmek isteyen 32 genç bombalı bir saldırıda katledilmiştir.

Katliamı protesto etmek için Türkiye’de gerçekleştirien gösteriler şiddetle bastırılmış, yüzlerce gösterici sakatlanmış ve gözaltına alınmıştır. İsveç’te Kürtler saldırıları protesto etmek için Türk Büyükeçiliği önünde gösteri yapmaya karar vermiş ancak gösteri yeri bir saat önce aşırı miliyetçi Türkler tarafından işgal edilmiştir.

AKP Hükümeti Stockholm’de düzenlenen gösteriye sadırması için asker ve polis gönderemediğinden yerine Türk Fedarasyonu Kürtere karşı harekete geçiriyor.

Bazı etnik Türklerin Kürtlerin verdikleri insan hakları mücadelesine sempati duymaması bizi kaygılandırmıyor, ancak ırkçılığa karşı mücadele etme güvencesi vererek İsveç devletinden 2015 yılında 630 bin 797 kron yardım alan Türk Federasyonu’nun Kürtlere karşı kışkırtıcılık yapması bizleri kaygılandırıyor.

Gösteriden bir gün önce Kürt Federasyonun resmi sitesinden ırkçı ve nefret söylemi içeren bir çağrı yayımlanmıştır. Çağrıda “Türk olan, Türk kanı taşıyan, vatanını ve milletini seven T.C. Büyükelçiliği’ni terör örgütü yandaşlarına karşı korumak amacıyla yarın 30 Temmuz’da saat 13.00’de T.C. Büyükelçiliği önünde toplanacağız”  ifadelerine yer verilmiştir.

Aynı çağrı Türk Federasyonu’nun İkinci Başkanı Barbaros Leylani tarafından tüm derneklere gönderilerek Kürtlere karşı yapacakları gösteriye katılmalarını istemiştir. Leylani, ayrıca gösteride bizzat yer almış ve göstericileri Kürtlere karşı kışkırtmış ve olayların çıkmasına neden olmuştur.

Kürtlerin gösterisi yasal bir dernek olan Amara Kürt Kadın Meclisi tarafından örgütlenmiş ve polisten izin alınarak yapılmıştır.

Türk Federasyounu çağrısında Amara’yı terör örgütünün sempatizanı olarak damgalamakta ve hedef olarak göstermektedir.

Amara’nın izin alarak gösteri yapacağı yerin bir saat önceden Türk Federasyonu tarafından işgal edilmesi ve Leylani’nin yönlendirdiği 30 ve 35 kişinin Kürtlere karşı ırkçı sloganlar atmaları, marş çalmaları ve faşist parti MHP’nin işaretlerini yapmaları gösteriye katılan Kürt gençlerini tahrik etmiştir.

Amara’nın tüm engelleme girişimlerine rağmen gençleri durdurmak mümkün olmamış ve polis 5 Kürt gencini gözaltına almıştır.

Biz aşağıda imzası bulunan kuruluş ve dernekler olarak,

Kürt, Asuri ve Ermenilere yönelik ırkçı söylemlerde ve provokasyonlarda bulunan Türk Federasyonu’nun diğer haklara karşı nefret suçu işlediğini düşünüyor ve konuyu ele alarak incelemenizi rica ediyoruz.”

0