HÖH, Gırmen, Kubrat, İsperih ve Dulovo “kalelerini” kaybetti

30116934115_ARK5000_89611880-8652-4af7-b95c-d5383fd2fd4dHak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), yerel seçimlerin ikinci turunda 1990 yılından beri iktidarda olduğu kaleleri olarak bilinen Gırmen, Kubrat ve İsperih (Kemaller) Belediye Başkanlıklarını kaybetti.

Tırgovişte’de (Eski Cuma) HÖH’ün adayı Emine Yakubova GERB’den rakibi Darin Dimitrov’a mağlup oldu. Son 15 yılda Tırgovişte Belediye Başkanı olan Bulgaristan Sosyalist Partisi’nden (BSP) Krasimir Mirev beşinci döneme aday çıkmadı ve böylece yeni bir belediye başkanı seçilmesine yol açtı. Krasimir Mirev, 2004-2008 döneminde Bulgaristan Cumhuriyeti Ulusal Belediyeler Derneği Başkanı görevini de yürüttü.

İlk turda HÖH ülke çapında 29 belediye başkanlığını kazandı. Fakat yerel seçimlerin ikinci turunda Blagoevgrad (Yukarı Cuma) ilinde sadece Belitsa belediye başkanlığını kazandı.

Belitsa Belediye Başkanı Radoslav Revanski seçildi. Revanski, Eski Gençlik ve Spor Bakanı Mariyana Georgieva’nın Eski Meclis Sekreterliğini yaptı. Oyların yüzde 67,08’sini alarak GERB’den rakibi İvan Bogdanov’a karşı galip geldi.

HÖH diğer “kalelerini” kendi insanları tarafından ihanete uğrayarak kaybetti. Gırmen’de Ahmed Başev, o zamanki HÖH’ün adayı olarak Belediye Başkanlığı makamını devrettiği Minka Kapitanova’ya galip gelemedi. Bu seçimlerde Kapitanova Gırmen İlçesinin Refahı ve Güvenliği Hareketi’nden Belediye Başkanlığı’na aday çıktı. Üç buçuk dönem Gırmen Belediye Başkanı görevinde bulunan Palev’in milletvekili seçilmesinden sonra 2013 yılında Kapitanova Belediye Başkanı seçildi. Başev, HÖH Blagoevgrad Milletvekili adaylarından en çok tercihli oy alan Musa Palev’in milletvekili seçilmesinden dolayı 43. Halk Meclisine giremedi.

HÖH ilk defa 25 yıllık başka bir “kalesi” olan İsperih’te de seçimleri kaybetti. HÖH, seçim kampanyasının açılışını burada yaptı. Oyların yüzde 46,14’ünü alan HÖH’ün Belediye Başkanı adayı Beysim Şükri, aynı ismi taşıyan oyların yüzde 53,86’sını alan bağımsız aday Beysim Rasim’e mağlup oldu. Bağımsız aday, Eski İsperih Belediye Başkanı ve Eski HÖH Milletvekili Günay Hüsmen tarafından desteklendi. Tercihli oyla milletvekili seçilen Günay Hüsmen, milletvekilliğinden vazgeçmediği için Palev ile birlikte partinin iç disiplinine aykırı hareket etmekten dolayı partiden ihraç edildi. Beysim Rasim, İliyana Paeva’nın partisi tarafından da desteklendi.

Geleneksel olarak HÖH’ün seçimleri kazandığı Kubrat’ta oyların yüzde 34,62 oranını alan HÖH’ün adayı Günan Halil, yüzde 65,38 oranında oy alan rakibi Bürhan Müzelifov’a mağlup oldu. Müzelifov, Değişim Zamanı Koalisyonu adına Belediye Başkanı adayı çıktı. Değişim Zamanı Koalisyonunda Bulgaristan Yeni Demokrasi Partisi ve İliyana Raeva’nın kurduğu Birleşik Bulgaristan Partisi yer alıyor.

HÖH, Dulovo (Akkadınlar) Belediye Başkanlığı seçimini de kaybetti. Yüzde 46,50 oranında oy alan Güner Ahmed, yüzde 53,50 oranında oy alan bağımsız aday Yüksel Ahmed’e galip gelemedi. HÖH, ikinci tur seçimde Sitovo ve Glavinitsa Belediye Başkanlıklarını kazandı. Pavel Banya Belediye Başkanı Adayı İsa Besoolu, ikinci turda rakibinden 39 oy daha az alarak, VMRO, Reform Blok ve ABV’nin desteklediği Stanimir Radevski’ye mağlup oldu.

Lütfi Mestan’ın liderliğindeki parti geleneksel olarak güçlü olduğu bölgelerde seçimleri kaybederken, tekrar Sofya iline bağlı Svoge Belediye Başkanlığını kazandı. Emo Sofiyski lakabıyla bilinen eski Svoge Belediye Başkanı, eski HÖH Milletvekili, Üçlü Koalisyon ve Plamen Oreşarki hükümeti dönemlerinde Eski Sofya İli Valisi Emil İvanov, oyların yüzde 53, 08’ini alarak Svoge Belediye Başkanı seçildi.

Kaynak: Kırcaali Haber