Anadili Kadınları

Anadili hakkı mücadelesi

 

Bu tehlikenin karşısında, anadili hakkı savunucuları her daim tetikte. Kimi kendi dilinde kitap yazıyor, kimi öyküsünü anlatıyor kimi şarkısını söylüyor. İlle de var ediyor, kendi dilini, kendini.

Tıpkı, Anadili hakkını savunan, farklı kimlik ve dillerden kadınların kurduğu, Anadili Kadınları gibi.

İlk olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde bir video ile “Anadili yaşatır, İstanbul Sözleşmesi yaşatır” diye seslenen kadınlar, 21 Şubat Dünya Anadili Günü’nde de bir dizi etkinlik düzenliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), 2000’de 21 Şubat tarihini Dünya Anadil Günü ilan etti. Bu gün, 20 yıldır dünyada dilsel farkındalık yaratmak ve çok dilliliği teşvik etmek için kutlanıyor.

Anadili Kadınları, bu anlamlı gün nedeniyle, Kürtçe ninniler, masallar, Zazaca ritüeller, Lazca şiirle bianet’e konuk oluyor.

Kürtçe ninni, Zazaca kadın ritüelleri

Önce, “Rumca’mız yok olmasın” diyen Catrine’i, ardından kadınların gerçekleştirdiği çok kıymetli bir halk ritüelini bizlerle Zazaca paylaşan Çiğdem’i dinleyeceğiz.

Sonrasında, Kafkas halklarından Adigece bir ses duyacağız Dijan’dan, Pomakça’nın mücadelesini ise Duygu’dan okuyacağız.

Göksel, Gürcü’ce “gamarcoba” diyerek dokunacak anadili mücadelesine, Kayuş, Ermenice’nin yüreğinde bıraktığı ve sonraki kuşaklara aktarmak istediği izini paylaşacak.

Marta, Süryanice için tehlike çanlarının çaldığına dikkat çekerken, RefikaLazca bir şiir ile ses oluyor anadili mücadelesine.

Suna ise annesinden duyduğu “Lorin” isimli ninniyi duyuracak bize.

Yaşasın kadınlar, yaşasın anadilleri!

(EMK)

https://m.bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/239505-bir-dil-bir-kadin-bir-hikaye-anadili-kadinlari-anlatiyor

Evrim Kepenek

bianet kadın ve LGBTİ haberleri editörü. bianet stajerlerinden. Cumhuriyet, Birgün, Taraf, DİHA, Jinha ve Jin News için çalıştı. Sivil Sayfalar, Yeşil Gazete, Journo ve sektör dergileri için yazılar yazdı. “Okulun Duzi” belgeselini yönetti. Hemşin kültür dergisi GOR’un kurucu yazarlarından. Yeşilden Maviye & Karadeniz’den Kadın Portreleri, Sırtında Sepeti, Medya ve Yalanlar isimli kitaplara katkı sundu. 2011 Musa Anter Gazetecilik ödülü sahibi. İstanbul Üniversitesi Avrupa Birliği bölümünden mezun oldu, eğitimine Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti.

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail