Barış istedi, katledildi !

Diyarbakır’da Sur ilçesinde sebebi ve failleri belli olmayan bir çatışma ortamı yaratılmasının ardından Diyarbakır Baro Başkan Tahir Elçi  ” silahlar sussun, çatışma istemiyoruz, barış istiyoruz ” dediği sırada öldürüldü.
Tahir Elçi, Silahların susmasını ve barış ortamının tesis edilmesini savundu. Bu nedenle savaş politikalarından beslenen karanlık güçler tarafından aylardır hedef gösterildi. Diyarbakır’ın tarihi simgelerinden Dört Ayaklı Minare’nin çatışmalarda tahrip edilmesine karşı yaptığı basın açıklamasından sonra planlı bir saldırı sonucu katledildi.”
Bir barış savaşçısı, bir hukuk insanı, bir demokrasi insanını katlettiler. Tahir Elçi’yi de Türkiye halkları kaybetti. Barış ve demokrasi güçlerini kuşatmış bu baskı ve zulüm cenderesinin içinden bir kez daha barışı vurdular.
Türkiyede devlet güçleri tarafından bilinçli olarak arttırılarak sürdürülen bu şiddet sarmalı bir barış savunucusunu daha herkezin gözleri önünde katletti. Sorumlular her kim olursa olsun, var olan ortamı yaratan egemen siyaset bu cinayetten sorumludur ve bu durumu düzeltmek gibi bir yükümlülüğü vardır.
Saldırının sorumluları ve bunların bağlantıları acilen ortaya çıkartılması gerekmektedir.
Pomak hareketi olarak çok net bir şekilde ifade ederizki , eşitlik, adalet, demokrasi, kimlik, barış ve özgürlük mücadelesi verenleri tutuklasanız da, vurdursanız da sonuç alamayacaksınız.
Kazanan her zaman direnen halklar olacaktır.

Demokratik Pomak hareketi  şimdiye kadar olduğu gibi , bugünden sonra da katliamlardan korkmadan Türkiye halklarıyla dayanışma içinde eşitlik mücadelesinde yerini almaya devam edecektir. Başta Kürt halkı olmak üzere tüm Türkiye halklarının acısını paylaşıyoruz. Tahir Elçi’nin ailesine başsağlığı diliyoruz.

Demokratik Pomak Hareketi

 

 

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

No Comments

Start the ball rolling by posting a comment on this article!

Bir yanıt yazın