Bayramlı (Tırnova), Uzunköprü. Edirne

■ 20. yy başında Bulgar yerleşimiolan yerleşke  Şimdi Pomak yerleşimidir. Tırnova Pomaklarının bir bölümü buraya yerleşirken, birbölümü Balıkesir Gönen Tırnova köyüyüne  ( mahalle) bir bölBayramlı - Tırnova güzergahının haritasıümü Bursa,Mustafakemalpaşa. Tırnova Köyü, ne yerleşmiştir.

20 yy başlarında Osmanlı bulgar tebasının  bulgaristana göcü nedeniyle boşalan köye Bulgaristan ve Yunanistan çevresinden gelen  aileler burada geçici olarak konaklamış, daha sonra kalıcı bir mekan bulabilmek için yer aramaktan vazgeçip bu bölgeye yerleşim yeri kurmaya karar vermişlerdir. Birçoğu sazlıklardan oluşan 200 hane ile o zamanki adı Tırnova olan Bayramlı köyünü kurmuşlardır.

Bayramlı köyünde yılda bir defa olmak üzere mayıs ayında doğaya saygı yürüyüşü ve festivali düzenlenmektedir. Bu festivale İstanbul’dan ve Trakyanın diğer yerleşim merkezlerinden binlerce kişi katılmaktadır. Köyün yazılı bir kültürü veya geleneği yoktur, fakat halk arasında bilinen yemek çeşitleri tarhana çorbası, pirinç pilavıdır.

Edirne iline 67 km, Uzunköprü ilçesine 15 km İstanbul iline ise 225 km uzaklıktadır

Alıntı..

trakta.net

facebook  

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail