Bir Dogu Slav Boyu Malakanlar -Deli deli olma-

Askere gidenlerin bazılarında döndüklerinde Pomakcaya benzeyen bir dille konuşan Tertip hanımlarından, tertip annelerinden bahsedilirdi, Efsane gibi bir şeydi, hatta bazen” Padişah kavgacı dövüşcü birbiriyle ölümüne dögüşen 2 Pomak köyünü  oralara sürmüştür” Yorumları bile oluyordu.

Malakanlar   

Molokanizm, Ortodoks Kilisesi’nden ayrılmış bir tarikattır. 28 Mart 1805 yılında başlayan bu ayrılış, 22 Mart 1809 yılına kadar sürdü. Saratof ve Dambuğ bölgelerinde yaşayan Malakanlar o dönemlerde Ruslarla bir anlaşmazlığa düşerler. Ruslar’ın inancına göre, haftada sadece iki gün süt içme geleneği vardı. Malakanlar ise; bu inanca itiraz ederek haftanın her gününde süt içilebileceğini savunuyorlardı. Zaten Rusçada Moloko kelimesi süt, Molokan ise süt içen anlamına gelir. 1682 yılında Ortodoks Kilisesi’nden bu sebeple ayrılan bu insanlar önce Kafkasya’nın kuzeyine daha sonra da Osmanlı ve İran sınırları boyunca TiflisErivan ve Bakü eyaletlerine yerleştirildiler.

1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı’nın (93 Harbi) ardından, Ruslar tarafından Kars‘a yerleştirilen bu insanlar uzun yıllar burada kaldıktan sonra başta ABD ve Avustralya olmak üzere diğer ülkelere yerleşmişlerdir. Türkiye‘de Kars ve İstanbul‘da yaşamaktadırlar.

 

 

kaynak

Deli Deli Olma

“Bir sarmaşık olsaydım sıkıca tutunsaydım bir yere sökülüp atılmasaydım köklerimi salsaydım derinlere…”

Deli Deli olma Flim müzigi

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail